Artykuły

Chrzest Polski początkiem państwa polskiego

 

Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski był wyjątkowym wydarzeniem w naszej szkole. Uczniowie Kornelówki z pomocą opiekunów Samorządu Uczniowskiego pani Anny Korczyc i pani Moniki Fąki przygotowali 15 kwietnia 2016r. uroczysty apel.

Uczniowie w swojej prezentacji przypomnieli nam wszystkim, że przyjęcie wiary chrześcijańskiej, przez naszego pierwszego historycznego władcę było ,,kamieniem węgielnym” tworzącej się państwowości naszej Ojczyzny Polski.

W klimat dawnych czasów wprowadził wszystkich Hubert Światek, uczeń klasy I gimnazjum, który wcielił się w rolę kronikarza i przypomniał wszystkim podstawowe fakty historyczne z X wieku i wydarzenia związane z chrztem Mieszka - pierwszego historycznego władcy Polski, zwracając uwagę na przyczyny i konsekwencje przedsięwzięcia sprzed 1050 lat.

Inscenizacje dotyczące aktu przyjęcia chrztu i zrękowin były wielkim przeżyciem dla naszych szkolnych aktorów Roksany Agatowskiej - rola Dobrawy i Łukasza Ostrowskiego - rola Mieszka. Zaś w biskupa Jordana wcielił się Gracjan Walczak. Każdy z uczniów i nauczycieli otrzymał emblemat z kolorową rybką – starożytny symbol chrześcijański oraz gazetkę okolicznościową, zawierającą podstawowe informacje o naszych narodowych i chrześcijańskich korzeniach. Punktem kulminacyjnym uroczystości było zaprezentowanie tańca dworskiego przez tancerki Paulinę Wylegała, Krystynę Kogut oraz Aleksandrę Kaperek. Na sam koniec mogliśmy zobaczyć slajdy zdjęć z wycieczki do Ostrowa Tumskiego - Bramy Poznania ICHOT, pierwszego w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa kulturowego, które wprowadza - w sposób dosłowny i zarazem symboliczny - w historyczną przestrzeń poznańskiego Ostrowa Tumskiego. Dekoracja szkoły mocno akcentowała wymiar patriotyczny tego historycznego wydarzenia, a finałowa piosenka Jesteśmy krajem chleba wskazywała na religijny charakter przeżywanej uroczystości.

 

Galeria zdjęć: http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/1050-rocznica-chrztu-polski