Articles

Wielkanocne Śniadanie

 

Proces edukacji i wychowania nie jest łatwy, zarówno dla uczniów jak i nauczycieli, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Dlatego w każdej szkole ważne jest, aby móc choć czasami, na chwilę przystanąć w pogoni za ocenami, zaliczeniami, testami i kartkówkami. MY w ostatnim dniu zajęć edukacyjnych zorganizowaliśmy sobie wielkanocne śniadanie.

Specjalnie na tę okazję dzień wcześniej w holu głównym szkoły przygotowaliśmy stół, przy którym wspólnie zasiadło 100 osób. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali wielkanocne potrawy tj. baby i chleby o różnych kształtach i smakach, baranki z masła, fikuśne platery z szynką oraz sałatki, których głównymi składnikami były warzywa i jaja. Nie zabrakło również żuru, przygotowanego przez uczniów szkoły przysposabiającej do pracy, oraz zdrowych, wiosennych kanapek i świeżo wyciskanych soków.

Spotkanie rozpoczęliśmy wysłuchaniem Misterium Męki Pańskiej odczytanym z podziałem na role przez naszych nauczycieli. Następnie głos zabrała pani Dyrektor, składając wszystkim piękne, inspirujące życzenia. Pani Iza odśpiewała modlitwę przed posiłkiem, po której podzieliliśmy się wielkanocnym jajkiem. Potem wszyscy razem zasiedliśmy do apetycznie udekorowanego stołu. Gościliśmy przy nim naszych uczniów, dyrekcję, nauczycieli, wszystkich obecnych w szkole pracowników administracji i obsługi oraz delegację Rady Rodziców. Dodatkowym gościem tuż obok stołu był, jak się okazało bardzo sympatyczny króliczek – Tosia, przywieziony specjalnie na tę okazję przez jedną z uczennic. Pod koniec śniadania jeszcze raz przypomnieliśmy sobie najważniejsze obrzędy związane z jego tematyką. Najedzeni, w towarzystwie nauczycieli, udaliśmy się do klas, aby wykonać zadania konkursowe następującej treści:

„Zgodnie z wielkanocnym obyczajem święciliśmy w kościele palmy starym zwyczajem…

1. Z materiałów dostępnych w hallu szkoły oraz w Waszej klasie wykonajcie najpiękniejszą palmę wielkanocną.

W sobotę każdy pisankę musi mieć w koszyku, by święcone wypełnić obficie i do szyku.

2. Ozdóbcie wydmuszkę jajka z hallu szkoły.

W niedzielę nikt się nie smuci, bo jeśli był grzeczny, zajączek coś do koszyczka mu wrzuci.

3. Z materiałów dostępnych w hallu szkoły oraz w Waszej klasie uwijcie gniazdo dla zająca.

Baran, albo zając jak kto woli, wielkanocną radość dostroi do woli.

4. Czego brakuje figurce z drewna –interpretację i wykonanie pozostawiamy w Waszych rękach.

Aby rozpocząć w ogóle wielkanocne świętowanie złóżcie życzenia każdemu komu przystanie.

5. To już ostatnie zadanie – wykonajcie kartę wielkanocną i wpiszcie ciekawe życzenia."

Wytwory naszych prac zaprezentowaliśmy w formie wystawy w holu głównym. Jury dokonało oceny, a dekoracja, która zdobyła najwięcej punktów, została doceniona upominkiem dla klasy. Na zakończenie odbył się quiz wiedzy wielkanocnej, podczas którego podsumowaliśmy i utrwaliliśmy posiadaną już wiedzę, a także uzyskaliśmy nową, chociażby w postaci informacji na temat zwyczajów wielkanocnych obchodzonych w różnych regionach Polski, m. in. kawalkada wielkanocna, Siuda Baba, chleb z popiołem, czy topienie Judasza. Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody za udział w quizie.

Tego dnia przygotowaliśmy posiłek, zasiedliśmy do ogromnego stołu, modliliśmy się, pracowaliśmy, rywalizowaliśmy, cieszyli się i rozmawiali, sprzątaliśmy i to wszystko robiliśmy WSPÓLNIE.

 

Galeria zdjęć: https://www.facebook.com/pg/zssgebice/photos/?tab=album&album_id=516123352118186