Articles

Zwierzęta na literę "k"

 

- z wizytą w gospodarstwie Agro – Danmis w Bukowcu

 

16 kwietnia 2018 roku gimnazjaliści z klas II i III, wraz ze swoimi wychowawczyniami: p. Iwoną Lokert i p. Karoliną Rybarczyk, udali się, na zaproszenie jednej z mam uczennicy, do gospodarstwa Agro-Danmis w Bukowcu.

Na początku przywitała nas kolorowa kocia mama z siedmiorgiem swojego miesięcznego potomstwa. Kocięta już nieźle brykały i garnęły się do głaskania przez co obcowanie z nimi dało nam wiele radości.

Potem nastał moment zaskoczenia, a nawet trwogi. Większość uczniów bowiem wystraszyła się widoku koźlątek, które z zaciekawieniem przyglądały się gościom i jednocześnie płoszyły na wyciągnięcie ręki. Tylko najmłodsze – jednodniowe i kilkudniowe, były bardziej ciekawskie, niż bojaźliwie, a na nasz dotyk reagowały jak psie szczenięta radośnie merdając ogonkami. Obserwowaliśmy, głaskaliśmy i tuliliśmy koźlęta w wieku od jednego dnia do czwartego miesiąca życia. Dowiedzieliśmy się jak należy je karmić i pielęgnować, że są bardzo mądre i szybko się uczą. Odwiedziliśmy też dorosłe kozy i obejrzeliśmy sprzęt za pomocą, którego pozyskiwane jest kozie mleko. Dalej, w drodze do cielaczków uczniowie oglądali przeróżne maszyny rolnicze.

Ostatnie zwierzęta na literę „k” to krowy biało-czerwone rasy Montbeliarde, które zastaliśmy podczas posiłku.

Na zakończenie udaliśmy się do pobliskiego sklepu, gdzie sprzedawca zaprezentował nam wyroby z mleka koziego i krowiego. Od mamy Zuzanny otrzymaliśmy zdrowy poczęstunek w formie paczuszek z kozimi przysmakami, który skonsumowaliśmy po powrocie do szkoły.

 

Pani Beacie oraz Właścicielom firmy Danmis serdecznie dziękujemy za ciekawą lekcję.

 

Galeria zdjęć:http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/zwierzta-na-liter-k