Articles

Serce mam, Tobie dam…

 

„Bez wrażliwego serca
nie zwrócimy uwagi na potrzeby innych
w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia”.

 

Tak brzmiały słowa utworu, do którego, podczas Dnia Zdrowia, tańczyli nasi młodsi uczniowie, zachęcając tym samym do niesienia pomocy.

Tegoroczny Dzień Zdrowia przebiegał pod hasłem Na ratunek. Część artystyczna dwa tańce o dobrym sercu oraz taniec do przeboju zespołu Bee Gees, w rytm którego wykonuje się masaż serca . Uczniowie odegrali scenki obrazujące niebezpieczne sytuacje, które mogą wydarzyć się w szkole, np. omdlenie, krwotok z nosa oraz kontuzja podczas zabaw ruchowych.

Zanim przystąpiliśmy do działań praktycznych obejrzeliśmy film instruktażowy z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ćwiczenia praktyczne odbywały się w dwóch grupach. Starsi uczniowie ćwiczyli układanie poszkodowanego w bezpiecznej pozycji oraz resuscytację na fantomie. Młodsi uczniowie utrwali sobie znajomość numerów alarmowych, ćwiczyli wzywanie pomocy oraz resuscytację na małych fantomach. Bardzo chętnie ćwiczyli układanie poszkodowanego w bezpiecznej pozycji - bocznej ustalonej.

Podczas tego dnia odbyło się rozstrzygniecie konkursu wiedzy z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, w którym I miejsce zajęła Małgorzata Soloch z kl. II gimnazjum; II miejsce Natalia Matuszak z kl. VII szkoły podstawowej oraz III miejsce Elżbieta Demska z kl. III gimnazjum.

Nawiązując do jednego z priorytetów Szkoły Promującej Zdrowie, tj. zdrowego odżywiania, uczniowie na zakończenie apelu otrzymali jogurty oraz jabłka zasponsorowane przez Radę Rodziców oraz jabłka z Gospodarstwa Sadowniczego pani Katarzyny Nowak z Komorzewa.

 

Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom.