Articles

Wycieczka na Kaszuby

 

Już od ponad półtora miesiąca niebo karmi nas dużymi ilościami witaminy D w postaci promieni słonecznych. Jest taka niepisana tradycja, że pod koniec każdego roku szkolnego uczniowie wyjeżdżają na różnego rodzaju wycieczki turystyczno-krajoznawcze, pikniki i zielone szkoły. Nie inaczej było i tym razem, kiedy to członkowie zajęć rozwijających zainteresowania turystyczno-krajoznawczych wybrali się wraz ze swoimi opiekunami na dwudniową wycieczkę na Kaszuby i do Sopotu.

Ten arcyciekawy wyjazd został zaplanowany na kolejny słoneczny i upalny wręcz weekend a odbył się w dniach 9 i 10 czerwca br. Pani Marzena Szcześniak i pan Piotr Mielcarek postanowili, że tym razem uczniowie zobaczą mało znaną część naszego kraju: Kaszuby. Wyjazd szkolnym busem rozpoczął się o godzinie siódmej rano spod szkoły w Gębicach. Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Regionalne w Człuchowie, a konkretnie ruiny zamku krzyżackiego i wysoka wieża obserwacyjna. Z jej szczytu, młodzież mogła podziwiać obszerną panoramę na miasto, rynek i trzy jeziora, które rozciągają się wokół Człuchowa. Następnie grupa zwiedziła Kościerzynę - miasto bardzo ważne dla tego regionu. Po obejrzeniu rynku, zjedzeniu pysznych lodów i wykonaniu paru zdjęć uczniowie przemieścili się do swojego miejsca noclegowego we Wdzydzach Kiszewskich. Tam, w pensjonacie "Danusia", wszyscy nareszcie mogli wypocząć po kilkugodzinnej podróży. Okazało się, że dom wypoczynkowy posiada nawet mały basen, co przy temperaturze powietrza plus 28 stopni Celsjusza było zbawienne dla kierowcy wycieczki - pana Piotra, który mógł się w nim ochłodzić i zrelaksować. Późnym popołudniem grupa wraz z opiekunami, udała się na pożywny obiad i zwiedzanie tej urokliwej wsi kaszubskiej. Największe wrażenie zrobiła panorama z wysokiej na 36 metrów wieży obserwacyjnej nad jeziorami: Radolnym, Jelenim, Gołuniem i Wdzydzkim. Okoliczne piękno przyrody i wspaniała pogoda wprawiły wszystkich w romantyczny nastrój, który nieuchronnie prowadzi już do długo wyczekiwanych wakacji. Następnego dnia, dziewięcioosobowa grupa z gębickiej Kornelówki, przemieściła się do Szymbarku, aby zwiedzić niesamowity skansen kultury polskiej i kaszubskiej. W tym znanym i cenionym przez wszystkich zwiedzających miejscu, młodzież mogła zobaczyć najdłuższą deskę i stół świata (które znalazły się w Księdze Rekordów Guinessa), 250-cio letni dom z Syberii (w którym mieszkali polscy Sybiracy), pociąg, którym Sowieci wywozili Polaków do łagrów, oraz bunkier Gryfa Pomorskiego z czasów II wojny światowej. Nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty w domu do góry nogami, obejrzenia największego fortepianu na świecie i miejscowego browaru "Kaszubska Korona".

Na koniec wycieczki zaplanowany był Sopot. W pięknych nadmorskich okolicznościach przyrody, grupa uczniów z Gębic mogła przespacerować się po najdłuższym molo w Polsce i zwiedzić ten niezwykły kurort. Po zjedzeniu obiadu na przyplażowej promenadzie, żółty samochodzik z czarnkowsko-trzcianecką rejestracją pomknął przez kaszubską ziemię w drogę powrotną do domu (czyli szkoły) i po 5 godzinach jazdy dotarł bezpiecznie do Gębic. W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować Stowarzyszeniu "Kociołki" z Sarbki, które było sponsorem naszego wyjazdu i przekazało niezbędne do jego realizacji środki finansowe.

 

Galeria zdjęć: http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/wycieczka-na-kaszuby