160 koni, kajaki i łódki

 

Po dłuższym okresie niesprzyjającej pogody traktującej nas chłodem, wiatrem i deszczem, piątek, 5 października pokazał swoje słoneczne i ciepłe, jesienne oblicze. Zastanawiamy się, czy to zwyczajne szczęście, czy wypracowana nagroda, ponieważ przez 5 dni, od 17 do 21 września, uczniowie gębickiej „Kornelówki” z zapałem i mozołem zajęci byli budową kajaków. Zwieńczeniem wykonanej pracy było uroczyste wodowanie wybudowanych jednostek.

W tym właśnie dniu budowniczowie kajaków, a także najwyższe władze powiatu, miasta i mariny byli świadkami ich pierwszego wodowania (udanegoK). Po oficjalnym przywitaniu prezes Fundacji „APJA” pani Jagny Piechowiak, dyrektor szkoły pani Alicja Kasperczak ogłosiła wynik facebookowego konkursu na nazwę dla wybudowanych jednostek. Kajaki zostały wykończone kolorami: białym i czerwonym. To nie przypadek. Barwy te są bliskie sercom wszystkich Polaków, a cały projekt wpisuje się w narodowe obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Dlatego liczyliśmy, że wysuwane propozycje, będą w jakiś sposób nawiązywać do wspomnianego wydarzenia. Wybranymi przez nas nazwami zostały propozycje wysunięte przez „Piotr Al-Ski”, ale w formie polskojęzycznej - „Wolność” i „Niepodległość” (bardzo dziękujemy za udział w zabawie).

Następnie na oczach świadków i przy czujnym nadzorze ratownika wodnego - „Wolność” i „Niepodległość” pierwszy raz zostały zwodowane przez swoich budowniczych. Dalej już sama przyjemność konsumpcji pysznej „pomidorowej”, kawy i herbaty oraz zabawa. Do dyspozycji uczniów, nauczycieli i gości dostępne były: nowo wybudowane kajaki, łodzie żaglowo- wiosłowe zbudowane w szkole w zeszłym roku, wieloosobowy ponton z silnikiem 10 konnym oraz prawdziwy „potwór” – łódź pontonowa z silnikiem 150 KM (razem 160 KM). Nie opiszemy słowami jak miły to był dzień, ale zakończył się jak należy, przy wspólnym odśpiewaniu szanty „Pożegnanie Liverpoolu”. Warto dodać, że oprócz wspomnianych wydarzeń, dzięki staraniom Fundacji „APJA”, uczniowie szkoły mogli brać udział w rejsach żaglowych po jeziorze Kierskim i po Bytyniu Wielkim. Relacje fotograficzne z owych atrakcji zobaczyć można na stronie facebookowym szkoły oraz na czarnkow.info.

P.S. Bardzo mocno i serdecznie dziękujemy wszystkim licznym osobom zaangażowanym w projekt, których ze względu na pojemność materiału nie możemy zaprezentować z imienia i nazwiska, ale wiemy, że bez Was nie poradzilibyśmy sobie.

 

Galeria zdjęć: https://www.facebook.com/pg/zssgebice/photos/?tab=album&album_id=643188546078332