W świecie meteorytów, minerałów i skamielin

 

 

Projekt
Doświadczam siebie i świat.
Zajęcia matematyczno-przyrodnicze i terapeutyczne
dla uczniów i uczennic Zespołu Szkół Specjalnych w Gębicach

 

Dzieci i młodzież uczestniczące w projektowych zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych w ramach Akademii Matematyczno–Przyrodniczej 22 października w towarzystwie pani Marzeny, Doroty i Danki wzięli udział w bardzo ciekawej wycieczce do Muzeum Ziemi i Lapidarium w Poznaniu oraz do Rezerwatu Meteoryt w Morasku.

Bardzo mądry pan Paweł opowiedział o tym, czym są meteoryty i skąd się wzięły na wielkopolskiej Ziemi. Uczniowie i uczennice mogli dotknąć i poeksperymentować z nimi, dzięki czemu dowiedzieli się, że są bardzo ciężkie i że przyciągają magnesy. Prawdziwą gratką była możliwość obejrzenia i dotknięcia skamielin – szczególne wrażenie zrobił na nich cios mamuta i skamieliny dinozaurów. Co niektórzy otarli sobie ręce o ostre krawędzie kryształów. Byli i tacy, którzy nie mogli oderwać oczu od diamentu i agatów. Spacer po Lapidarium zaowocował wiedzą o skałach i ich wykorzystaniu w codziennym życiu człowieka. Uwieńczeniem wycieczki był spacer w moraskim Rezerwacie Meteor. Pometeorytowe kratery wprawiły naszych młodych naukowców w podziw, a pływające po powstałym jeziorze kaczki, w zdumienie, że są takie spokojne i odważne w tym tak przejmującym miejscu.

Wszyscy jednoznacznie orzekli, że wycieczka była bardzo udana i pouczająca. Czekamy na wiosnę… Za kilka miesięcy kolejna wyprawa, ale jeszcze nie zdradzimy dokąd. Już nie możemy się doczekać.

 

Galeria zdjęć: http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/w-wiecie-meteorytow-mineraow-i-skamielin