Drozda śpiewaka sposoby na ptaszyny

 

Drozda śpiewaka sposoby na ptaszyny,
czyli o Wągrowieckich Spotkaniach słów kilka

Śpiewa 14 zwrotek swojej pieśni, każdą zwrotkę przeplata tym samym refrenem. Po co to robi? Kto wie? Po to, by zwabić samiczkę, która zamieszka z nim w gnieździe. Ale cóż to za gniazdo ? prawdziwy pałac. Drozd śpiewak (by nie powiedzieć ?spryciak?) zbiera błyskotki całymi tygodniami i dekoruje nimi gniazdo. Koraliki, nakrętki, guziki. Prym wiodą kapsle po? oranżadzie powiedzmy, z których wewnętrznej ścianki wyciąga gumowe wyściółki. Taki kapsel to skarb ? błyszczy i mieni się w słońcu. Po co to robi? No po co? Kto wie? Po to, by zwabić samiczkę. Wrażliwa na piękno ptaszyna jest bez szans. Zwabiona obietnicą dostatku i splendoru przylatuje do swego kapslowego potentata, bogatego śpiewaka i mości się w jego przybytku. Taaaa? Drozdy to potrafią zawrócić w głowie ptaszynom.

Od takich i podobnych opowieści kręciło się w głowie i naszym uczniom, którzy 29 maja kolejny już raz skorzystali z zaproszenia SOSW im. J. Korczaka w Wągrowcu i wzięli udział w Wągrowieckich Spotkaniach. Nie udało się powtórzyć sukcesu z poprzedniego roku, kiedy to zdobyli I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Ekologicznym. Tym razem zadowolili się miejscem IV, wyróżnieniem i wspaniałymi nagrodami, jakie przywieźli do szkoły. Tym razem bezkonkurencyjna była drużyna z Kowanówka. Jak zwykle, organizatorzy, z panią Anią Malak na czele, stanęli na wysokości zadania i ugościli nas pięknie (prawie jak drozd śpiewak hihihi). Karolina, Oskar i Łukasz zmierzyli się z uczniami z zaprzyjaźnionych ośrodków (z Wągrowca, Piły, Gniezna, Kłecka i Kowanówka). W przyjaznej atmosferze wypełnionej ciepłem bijącym od ogniska i zapachem lasu oraz przy dopingu Sylwii, która dzielnie im towarzyszyła, rozwiązywali testy związane z bioróżnorodnością w Polsce, parkami narodowymi i segregacją śmieci. Omawiali plakat, który wcześniej przygotowała cała klasa VI.

To była bardzo wartościowa impreza. Jak zawsze zresztą. Wągrowieckie spotkania spełniły nasze oczekiwania i już dziś wiemy, że w przyszłym roku, w ostatni czwartek maja pojedziemy do naszych przyjaciół na pewno.

Wprosimy się do drozda śpiewaka i wcale nie z powodu jego lśniącego kapslami gniazda. Posłuchamy, jak śpiewa. I drozd? i las? i trzaskające iskrami ognisko?

Ptaszyny z kl. VI i Danka Szcześniak

Galeria zdjęć: http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/wgrowieckie-spotkanie