II Regionalny Turniej Bocce Olimpiad Specjalnych

 

Bocce (lub bocci, boccie) ? dyscyplina sportu ściśle związana z pétanque , bowls, grą prowansalską wywodzącą się z gry znanej już w starożytnym Imperium rzymskim. Gra rozwinęła się do swojej aktualnej formy we Włoszech, jest znana w całej Europie a także w krajach zamorskich, gdzie przebywali włoscy imigranci, m.in. w Australia, Ameryka Północna i Ameryka Południowa (gdzie jest znana jako bochas; bolas criollas w Wenezueli) Pierwotnie uprawiana tylko przez imigrantów, ale wkrótce zaczęła się rozprzestrzeniać wśród ich potomków i mieszkańców danych terenów. Gra jest też bardzo znana w Chorwacji jako boćanje, bućanje lub balote, w zależności od regionu. Taką definicję, tej rekreacyjnej gry sportowej, podaje internetowa encyklopedia Wikipedia.

Dnia 5 czerwca 2014 roku na Spółdzielczym Stadionie Sportowym Olimp na osiedlu Rusa w Poznaniu odbył się II Regionalny Turniej Bocce Olimpiad Specjalnych. Ta ciekawa impreza sportowa zgromadziła ponad 66 zawodników z 10 Klubów Olimpiad Specjalnych, którym ? jako arbitrzy ? pomagali wolontariusze z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. 26 studentów z poznańskiej AWF wykazało się doskonałą znajomością przepisów, tej coraz bardziej popularnej w naszym kraju, rekreacyjnej gry sportowej. Na turnieju nie mogło oczywiście zabraknąć zawodników z Zespołu Szkół Specjalnych im. Kornela Makuszyńskiego w Gębicach, którzy jako Klub Olimpiad Specjalnych ?Kornelówka Gębice?, godnie reprezentowali region nadnotecko-pilski. I tak, po przeprowadzeniu gier pojedynczych w odpowiednich grupach zaawansowania, nasi zawodnicy zdobyli dwa złote i dwa srebrne medale.

I miejsca ? Grzegorz Kopeczek i Julita Kwiatkowska
II miejsca ? Joanna Nowak i Anna Kuśnierz.

Zabawy i radości było co nie miara, bo i pogoda dopisała, i atmosfera była świetna, a Sekcja Olimpiad Specjalnych ?Kornelówka Gębice? wróciła do szkoły wzbogacona o zestaw kul do Bocce o wartości 100 Euro.

Następny taki turniej już za rok ? choć raczej chciałoby się powiedzieć: dopiero za rok, bo młodzież, która brała udział w zawodach nie może się już go po prostu doczekać.

Trener Klubu:
Piotr Mielcarek
 

Galeria zdjęć: http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/ii-regionalny-turniej-bocce