Najlepszy informatyk gębickiej kornelówki

 

Kalendarz

Dzisiaj jest: Wtorek
23 Grudnia 2014
Imieniny obchodzą
Dagobert, Mina, Sławomir, Sławomira,
Wiktoria
Do końca roku zostało 9 dni.
Zodiak: Koziorożec

Licznik odwiedzin

Odwiedzin dzisiaj:7
Odwiedzin wczoraj:45
Odwiedzin ogółem:35796
 

Strona GłównaRok szkolny 2014/2015
Informacja

Dyrektor szkoły informuje, iż w przerwie świątecznej
od 22 do 31 grudnia br. (z wyłączeniem świąt)
oraz 2 i 5 stycznia 2015 r. istnieje możliwość zorganizowania
zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla uczniów.
Proszę zatem, aby rodzice,
którzy życzą sobie zorganizowania tychże zajęć,
w terminie do 9 grudnia br. zgłosili to w sekretariacie szkoły.

Z poważaniem Alicja Kasperczak - dyrektor szkoły.

Sezon na anioły

W sobotę 13 grudnia 2014 roku, w ramach Regionalnych Targów Przedsiębiorczości Społecznej, Lokalna Grupa Działania „Lider” zorganizowała Kiermasz Produktu Lokalnego w Czarnkowie, na którym nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszej szkoły.

>>czytaj dalejXIX Regionalny Turniej Tenisa Stołowego ,,Sprawni-Razem" 

Tenis stołowy jest znaną i lubianą przez młodzież dyscypliną sportową. W tej grze liczy się szybkość reakcji, odpowiednia postawa przy stole i precyzja odbicia piłeczki. Te wszystkie umiejętności zaprezentowali zawodnicy podczas XIX Regionalnego Turnieju Tenisa Stołowego "Sprawni-Razem", który rozegrany został 9 grudnia br. w Zespole Szkół Specjalnych im. Kornela Makuszyńskiego w Gębicach.

>>czytaj dalejII Mikołajkowa Wywiadówka 

Sobota - dzień wolny od zajęć edukacyjnych. Wszystkie szkoły, rozbrzmiewające w ciągu tygodnia dziecięcym gwarem, stoją puste, odpoczywają... Ale nie Gębicka Kornelówka! Tu właśnie w sobotę, 6 grudnia o godz. 8.30, rozpoczęła się II Mikołajkowa Wywiadówka. Dzieci i młodzież szkolna, my rodzice oraz wszyscy pracownicy szkoły, mimo wspomnianej już soboty, tłumnie i wesoło wkroczyliśmy w tym dniu w mury szkoły.

>>czytaj dalej„I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem” 

4 grudnia 2014 r.

Galeria zdjęć: http://zssgebice.pl/index.php/galeria/i-ty-moesz-zosta-witym-mikoajemZ ortografią za pan brat

W grudniu 2014 roku w Zespole Szkół Specjalnych im. Kornela Makuszyńskiego w Gębicach już po raz jedenasty wyłoniono ortograficznych mistrzów.

Uczniowie gębickiej Kornelówki co roku przystępują do trudnych zmagań ortograficznych, które opracowują panie: Izabela Rybarczyk i Anna Kozera – Korczyc.

>>czytaj dalejRaport z rocznej działalności szkoły ubiegającej się o przyjęcie do Wielkopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie

 >> POBIERZProjekt APJA zakończony

W ostatni piątek listopada br. w naszej szkole zaroiło się od marynarzy, kapitanów statków, kowboi i dżokejów. W każdym kącie gębickiej Kornelówki słychać było radosny gwar i śmiech poprzebieranych dzieci, ich rodziców, nauczycieli oraz zaproszonych gości. 28 listopada bowiem zakończył się wielki projekt Fundacji APJA pod nazwą: „Otwarty Świat - aktywizacja osób z niepełnosprawnością”.

>>czytaj dalej Święto Patrona Szkoły

26 listopada 2014 r. to szczególny dzień dla całej społeczności gębickiej Kornelówki, ponieważ tego dnia obchodzono w szkole Dzień Patrona. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego, odśpiewaniem hymnu państwowego i powitaniem patrona, w którego wcieliła się Agnieszka Nowak, uczennica klasy II szkoły przysposabiającej do pracy. Następnie uczniowie przedstawili krótką część artystyczną, przypominając życie i twórczość pisarza - Kornela Makuszyńskiego.

 >>czytaj dalej 25 lat Konwencji Praw Dziecka

20 listopada 2014 r. po raz pierwszy obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka; jest to również 25 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Dzień ten ma zwracać uwagę na podmiotowość dzieci i przypominać, że to Polska była inicjatorem uchwalenia Konwencji.

 >>czytaj dalej Profilaktyka Zachowań Ryzykownych w Gębickiej Kornelówce

Dzielimy się relacja z prowadzonych w naszej szkole działań profilaktycznych.

http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/profilaktyka-zachowa-ryzykownych-w-gbickiej-kornelowce

Kampania Profilaktyczna zorganizowana w Zespole Szkół Specjalnych im. K. Makuszyńskiego przebiegała w tym roku pod hasłem: „Nakręceni na zdrowie”.

>>czytaj dalej „ŚWIAT MNIE WABIŁ”
Spotkanie z Markiem Fiedlerem

W poniedziałek, 17 listopada 2014 roku w Zespole Szkół Specjalnych im. Kornela Makuszyńskiego w Gębicach odbyło się podsumowanie projektu pt. „Śladami Arkadego Fidlera wielkiego polskiego podróżnika, pisarza i przyrodnika”, zarejestrowanego w KO w Poznaniu jako innowacja pedagogiczna. Koordynatorem tego przedsięwzięcia była p. Marzena Szcześniak – nauczyciel geografii w ZSS Gębice.

>>czytaj dalej Zadebiutowali na MATP

W sobotę, 15 listopada br. w Poznaniu, miało miejsce niezwykłe wydarzenie - XIV Regionalny Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych (w skrócie: MATP). 

>>czytaj dalej Bliżej drewna

W sobotę 15 listopada br. dwoje uczniów naszej szkoły uczestniczyło w warsztatach stolarskich, zorganizowanych przez Stowarzyszenie „Bliżej Siebie i Natury” w Lubaszu.

>>czytaj dalej Sąd nad papierosem

W ramach obchodów Tygodnia Działań Profilaktycznych w naszej szkole wiele się działo. Jednym z nałogów, który prześladuje wielu ludzi, w sposób szczególny zajęli się uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy, którzy pod kierownictwem p. Izabeli Ostrowskiej – Tadla od 14. 11. 2014 r. uczestniczyli w cyklu zajęć dotyczących szkodliwości palenia papierosów.

>>czytaj dalej Srebrni chłopcy 

Każdego roku późną jesienią w Miłakowie, miejscowości położonej na pograniczu Warmii i Mazur, rozgrywane są Mistrzostwa Polski w Warcabach 64 Polowych. Ta ogólnopolska impreza sportowa przyciąga do udziału pasjonatów tej popularnej gry planszowej.

>>czytaj dalej Jak ryby w wodzie

Nie od wczoraj wiadomo, że woda ma dobroczynne właściwości, a przebywanie w niej polepsza nastrój i samopoczucie człowieka. Nie o zadowolenie i relaks jednak chodziło naszym uczniom, gdy 06. 11. br. dwójka zawodników z Kornelówki Gębice pojechała na zawody pływackie do Szamotuł. To właśnie tam odbył się XVII Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych dla uczniów z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną. 

>>czytaj dalej Dziękujemy Panie Doktorze!

Dnia 5 listopada 2014 roku dwunastu zawodników Klubu Olimpiad Specjalnych Kornelówka Gębice z Zespołu Szkół Specjalnych im. Kornela Makuszyńskiego w Gębicach pojechała na coroczne badania lekarskie do Wielenia, aby uzyskać zdolność do udziału w zawodach Olimpiad Specjalnych Polska.

>>czytaj dalej 
Przy dźwiękach Roty

Dnia 6 listopada 2014 r. w Zespole Szkół Specjalnych im. Kornela Makuszyńskiego w Gębicach w przepięknej scenerii, rozświetlonej blaskiem palących się zniczy, odbyła się podniosła, patriotyczna uroczystość. 

>>czytaj dalej Światowy Dzień Postaci z Bajek

Baśnie i bajki przekazują dzieciom najważniejsze prawdy o życiu. W sposób ciekawy i skuteczny działają na wyobraźnię dziecka. Uczą dokonywania wyboru i utrwalają dobre postawy. 

>>czytaj dalej Dzień Bezpieczeństwa na Drodze
„Odblaski ratują życie”

28 października 2014 roku gościliśmy w naszej szkole panią policjantkę Justynę Przybył, która wygłosiła pogadankę na temat bezpieczeństwa na drodze. Odpowiedziała także na pytania naszych uczniów, a pierwszoklasistów obdarowała opaskami odblaskowymi.

>>czytaj dalej Spotkanie z Twórczością Osób Niepełnosprawnych w Połajewie

23 października 2014 r. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Połajewie odbyło się VIII Powiatowe Spotkanie z Twórczością Osób Niepełnosprawnych. W przedsięwzięciu wzięły udział instytucje i stowarzyszenia skupiające osoby niepełnosprawne i zajmujące się wykorzystywaniem twórczości artystycznej w rehabilitacji: warsztaty terapii zajęciowej, szkoły, stowarzyszenia, domy pomocy społecznej oraz osoby prywatne. Uczniowie naszej szkoły, poza wytworami z pracowni rękodzieła artystycznego, zaprezentowali się również w programie muzycznym, na który złożyły się m.in. piosenka Boba Dylana: „Odpowie ci wiatr” i „Do kołyski” zespołu Dżem. Dzięki tego typu spotkaniom uczniowie gębickiej Kornelówki przełamują nieśmiałość, coraz pewniej czują się na scenie, tym bardziej, że występ został ciepło przyjęty przez połajewską publiczność.

Galeria zdjęć: http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/spotkanie-z-tworczoci-osob-niepenosprawnychNajlepsi młodzi kucharze w powiecie!

21 października 2014 roku Anna Kuśnierz i Grzegorz Kopeczek, uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy w ZSS Gębice, reprezentowali naszą szkołę na Młodzieżowym Konkursie Gastronomicznym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Henryka Sienkiewicza w Trzciance.

Rewelacyjnym daniem Kurczak w sosie serowym pokonali aż osiem drużyn, m.in. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie, Edukację Lubasz, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Henryka Sienkiewicza i Prywatny Zespół Szkół w Czarnkowie.

Ania i Grzegorz nie tylko wspaniale gotowali, smażyli i przygotowywali danie, ale również wykwintnie się prezentowali. Swój sukces dedykowali swojej mentorce, opiekunce szkolnego koła gastronomicznego – pani Małgorzacie Drewnej, która stała się matką tego wspaniałego sukcesu!

Ani, Grzegorzowi i p. Małgosi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych smacznych sukcesów na niwie gastronomicznej!

 Galeria zdjęć:http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/konkurs-kulinarnyAHOJ!
Witaj przygodo po raz trzeci...

18 października 2014r., już po raz kolejny, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach żeglarskich na Jeziorze Kierskim. Mimo typowo jesiennej i dżdżystej pogody dotarliśmy do Kiekrza, aby zgłębiać tajniki wiedzy żeglarskiej. Na powitanie, jak obyczaj żeglarski każe, odbyliśmy musztrę z wciągnięciem flagi na maszt. Następnie pod kierunkiem kapitana udaliśmy się na łódź. Tam każdemu zostały przydzielone żeglarskie zadania. Nie było łatwo, o nie! Tym bardziej, że musieliśmy rozumieć trudne żeglarskie pojęcia, którymi posługiwał się kapitan. Mokro, chłód i woda w butach, stały się mało znaczące wobec uroków żeglowania oraz podziwiania „życia” jeziora, zasnutego jesienną, deszczową mgłą.

Kolejną niezapomnianą przygodą, było spotkanie na jeziorze policji wodnej, która nas podholowała do brzegu, bo żeglowanie, kiedy wiatru nic a nic, a z nieba tylko kapie i kapie, nie należy do najłatwiejszych. Jakby przygodzie było mało, panowie policjanci zaprosili nas na swoje motorówki i wtedy poczuliśmy prędkość, jaka mogą osiągać ich „maszyny”, którymi na co dzień patrolują jezioro. Wprawiło nas to w niezapomniany zachwyt.

Przy dźwiękach gitary i śpiewanych szantach wspólny ciepły posiłek i gorąca herbata jeszcze nigdy tak nie smakowały. Zahartowani na ciele i duszy, bo woda uczy i siły, i pokory, pełni wrażeń wróciliśmy do Gębic.

Galeria zdjęć: http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/ahoj-witaj-przygodo-po-raz-trzeciJubileuszowy Turniej Warcabowy w Gębicach

Niesamowite, jak ten czas szybko leci… Wydawać by się mogło, że I Turniej Warcabowy, który odbył się w Zespole Szkół Specjalnych w Gębicach w 2005 roku, miał miejsce wczoraj - a minęło już 10 lat!

Dnia 17 października 2014 r. odbył się w naszej szkole X Jubileuszowy Turniej Warcabowy „Sprawni-Razem” o Randze Mistrzostw Wojewódzkich. Tę wielką i prestiżową imprezę przygotowali jak zwykle nauczyciele wychowania fizycznego: pan Piotr Swadzyniak, pan Piotr Mielcarek, pani Karolina Rybarczyk i pani Wioletta Michalska. Te ciekawe i cykliczne zawody sportowe zgromadziły jak zwykle wielu miłośników warcabów z kilku powiatów naszego województwa. Walka była tym bardziej zażarta, że był to turniej o Randze Mistrzostw Wojewódzkich i że podczas tych mistrzostw, wyłaniano jak zwykle reprezentację województwa wielkopolskiego na Mistrzostwa Polski w Warcabach w Miłakowie, które odbędą się w dniach 7, 8, 9 listopada 2014 roku.

>>czytaj dalej

Galeria zdjęć: http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/jubileuszowy-turniej-warcabowy

  Nauczycielom - Uczniowie

Obchody uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej w gębickiej Kornelówce zainaugurowała msza święta, odprawiona w holu szkoły przez naszego katechetę ks. Rafała Dąbrowicza. Cała społeczność szkolna modliła się o zdrowie i siły dla nauczycieli, by każdego dnia radośnie i z zaangażowaniem stawali naprzeciwko swoich uczniów. Po krótkiej przerwie technicznej wprowadzono sztandar szkoły, odśpiewano hymn państwowy i rozpoczęła się akademia.

W części artystycznej, wykorzystano filmowe fragmenty dzieł patrona placówki dotyczące edukacji, łącząc je z inscenizacjami teatralnymi. Tym sposobem wszyscy mogli poznać szkołę, do której uczęszczał Adaś, czyli książkowy „Szatan z siódmej klasy” oraz dowiedzieć się, jak ważną rolę społeczną pełnił Pan Nauczyciel ze wsi Zapiecek, zmagający się z edukacją dwóch znanych w świecie „pracowitych omnibusów”, czyli Jackiem i Plackiem. Po zapoznaniu się z „systemami edukacyjnymi” w książkowych szkołach, obecni na akademii mogli zobaczyć na fotografiach, jak wygląda praca, nauka, a także zabawa w naszej szkole. Część artystyczną zakończyła piosenka pt. „Dla Ciebie jestem ja” zagrana na trzy soprany, dwie gitary i harmonijkę.

Następnie serdeczne życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły złożyła nasza pani Dyrektor.

Dalej było to, co „tygryski lubią najbardziej”, czyli ciacho, kawka i pogaduszki, a dla dzieci „Kung-fu panda” i rogaliki.

Galeria zdjęć: http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/nauczycielom-uczniowieDzień Samorządności

Dnia 7 października 2014 roku odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wybory poprzedzone były kampanią wyborczą trwającą cały tydzień, do której zgłosiło się dziewięcioro kandydatów. Zadaniem każdego kandydata było napisanie programu wyborczego i przedstawienie go całej społeczności szkolnej. Przedstawiamy Wam protokół z wyborów.

Protokół wyników wyborów:

Głosów oddanych:80, w tym:

- głosów ważnych - 78
- głosów nieważnych - 2
 

Imię i nazwisko
kandydata

Liczba oddanych
głosów

Roksana Agatowska

21

Anna Kuśnierz

15

Julita Kwiatkowska

3

Róża Świerszczyńska

5

Oskar Marszałek

12

Paweł Budner

13

Weronika Urycka

5

Szymon Kolasa

3

Aleksandra Kasperek

1

Przewodniczącą szkoły została Roksana Agatowska
Zastępcą
- Anna Kuśnierz
Skarbnikiem - Paweł Budner.

Przed nowo wybranym Samorządem Uczniowskim stoją pierwsze zadania. Musi się ukonstytuować, no i spełnić przedwyborcze obietnice. Życzymy owocnej pracy, wiele sił i wytrwałości a także pomysłowości.

Niech czyny, a nie tylko słowa świadczą o Was

 Galeria zdjęć: http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/wybory-do-samorzdu-uczniowskiego 

Rejs po Jeziorze Kierskim

… jak uczennice i uczniowie gębickiej Kornelówki uczyli się żeglować.

W dniu 8 października skorzystaliśmy z zaproszenia instruktorów żeglarstwa z klubu sportowego „Posnania” do udziału w zajęciach praktycznych pływania żaglówkami po Jeziorze Kierskim.

Siedemnaścioro uczniów i uczennic naszej szkoły miało okazję zobaczyć Kiekrz w plenerze wodnym. Zajęcia polegały między innymi na nauce prawidłowego zakładania kamizelki ratunkowej, posługiwania się wiosłami, osłuchania z podstawowymi pojęciami z zakresu obsługi łodzi z żaglami, sterowania, zwrotu, obserwacji kierunku wiatru, nazw masztów, wybijania szklanek oraz wznoszenia i opuszczania bandery. Wielu dzieciom udało się przełamać lęk przez wejściem na pomost, czy żaglówkę. Sam rejs wpłynął relaksacyjnie oraz wyciszająco na jego uczestników. Wyśmienite warunki pogodowe, jak na tę porę roku oraz szanty grane i śpiewane na pokładzie jachtu dopełniły doskonały klimat tego dnia.

Wycieczkę zorganizowała pani Monika Standio, opiekę sprawowali: pani Karolina Rybarczyk oraz pan Szymon Małecki. Wrażenia były niezapomniane, z pewnością jeszcze je powtórzymy…

Galeria zdjęć: http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/rejs-po-jeziorze-kierskim  Najlepszy przyjaciel człowieka…

… o tym jak w naszej szkole obchodzono
Światowy Dzień Zwierząt
.

Światowy Dzień Zwierząt to święto obchodzone corocznie 4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Dzień ten został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października. W Polsce po raz pierwszy obchodzono go w 1993 roku

Uczniowie naszej szkoły przyczynili się do potwierdzenia tezy, iż najlepszym przyjacielem człowieka jest pies. Przygotowując prace na konkurs plastyczny zatytułowany „Mój ulubiony pupil” największą popularnością cieszył się obraz tego właśnie zwierzęcia. Na wystawie przygotowanej w świetlicy szkolnej mogliśmy podziwiać wizerunki także innych zwierząt domowych takich jak: koty, koń, rybki, czy nawet żółwik.

 Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Marek Nawrot z klasy V szkoły podstawowej,
II miejsce – Patryk Lewkowicz z klasy III szkoły podstawowej,
III miejscepraca zbiorowa wykonana przez uczennice oraz uczniów ze świetlicy szkolnej,
Wyróżnienie
otrzymała Martyna Pietrowiak z klasy III szkoły podstawowej.

Wyniki konkursu ogłoszono podczas spotkania z niecodziennymi gośćmi, którzy 6 października odwiedzili naszą szkołę. Dzięki życzliwości pani Iwonie Kostrzewa-Lewińskiej, właścicielki sklepu zoologicznego, opiekunki porzuconych zwierząt, a przede wszystkim wielkiej ich miłośniczki mieliśmy okazję zobaczyć i pogłaskać nagiego psa meksykańskiego, świnkę morską rasy skinny, gekona lamparciego, kocię domowe, żółwia wodno – lądowego oraz bojownika wspaniałego (syjamskiego). Ponadto pani Iwona przekazała nam najważniejsze informację dotyczące hodowli prezentowanych zwierząt.

Spotkanie uatrakcyjnił również swoją obecnością pan Bartek – weterynarz z Agro-Vet Service w Czarnkowie, który opowiedział nam jak dbać o zwierzęta domowe, w jaki sposób się z nimi komunikować, a także wnikliwie odpowiedział na wiele pytań dotyczących naszych pupili.          

Konkurs plastyczny oraz niecodzienne spotkanie w świetlicy szkolnej odbyło się dzięki zabiegom naszej bibliotekarki – pani Iwony Lokert oraz wychowawcy świetlicy – pani Agnieszki Roszak. Dziękujemy

Karolina Rybarczyk

Galeria zdjęć: http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/najlepszy-przyjaciel-czowieka Szkoła drzwi swe otwiera gościnnie!

3 października powitaliśmy w naszej Kornelówce nowych uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Uroczystość przebiegała w scenerii jesiennej, więc to Pani Jesień, w którą wcieliła się pani Ewa Bals, zapraszała dzieci z placu zabaw do szkoły. Podczas „Porannego kręgu” nowoprzyjęci uczniowie rozpoznawali wszystkimi zmysłami dary tej kolorowej pory roku. Następnie wykonały taniec do muzyki Vivaldiego Cztery pory roku – jesień, a po nim nadszedł wreszcie czas uroczystego ślubowania dziewcząt i chłopców i pasowania na ucznia, którego, symboliczną, dużą stalówką, dokonała pani dyrektor Alicja Kasperczak. Nasz jedyny pierwszak Piotr Nowak otrzymał dyplom, a pozostali, nowoprzyjęci uczniowie: Tomek Biliński, Agnieszka Budaj, Wiktoria Kupiecka, Anita Szymoniak oraz Dawid Wleklak otrzymali medale z logo naszej szkoły. Wychowawcy klas - pani Edyta Szostak i pani Izabela Strawa - wręczyli swoim uczniom upominki – niespodzianki. Na zakończenie uroczystości w klasach odbył się słodki poczęstunek. Dawid z radością dziękował za uroczystość i upominek, zapytany Co najbardziej podoba mu się w nowej szkole? Odpowiedział „Tutaj wszyscy chcą się z nim bawić, a w tamtej szkole nie”.

Mamy nadzieję, że nie tylko zabawa, ale również nauka będą sprawiały naszym nowym uczniom radość. Życzymy wszystkim, aby dobrze się uczyli i jak największą samodzielność w życiu zdobyli.

Galeria zdjęć: http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/szkoa-drzwi-swe-otwiera-gocinnieAhoj przygodo!

Pamiętacie wodną przygodę na Warcie i szkolenie z zakresu żeglarstwa? Oto jej dalszy ciąg… Pięknego słonecznego dnia, 27 września br. w sobotę, grupa młodzieży z naszej szkoły wybrała się do Kiekrza pod Poznaniem, aby w praktyce sprawdzić nabyte ponad dwa tygodnie wcześniej umiejętności. Uczestnicy Koła Turystyczno-Krajoznawczego na Jeziorze Kierskim odbyli prawie trzygodzinny rejs dwumasztową żaglówką, wszystko pod kierunkiem instruktorów Polskiego Związku Żeglarskiego POSNANIA. Zaraz po wypłynięciu na jezioro, młodzież przekonała się, co to znaczy halsowanie, bajdewind, szoty foka, grota i bezana, oraz zwrot przez rufę. Na własnej skórze uczniowie doświadczyli, jak trudno jest wybierać liny przez kabestany i utrzymywać prawidłowy kurs. Wrażeń było co niemiara, bo tego dnia na akwenie dominował porywisty wiatr, który rozpędzał łódź do zawrotnych prędkości, dając poczucie nie pływania, a wręcz latania na wodzie! Nasz kapitan, pan Michał Nitschke - wieloletni instruktor żeglarstwa, był jednak bardzo zadowolony z naszej załogi, ponieważ sprawnie i bez większych trudności opłynęliśmy jezioro kierskie, przyglądając się jednocześnie odbywającym się w tym dniu regatom. Po dobiciu do przystani, uczniowie solidnie się posilili, bo jak wiadomo przebywanie nad wodą zaostrza apetyt. Było tak dobrze, że instruktorzy zaprosili nas już na kolejny rejs. Kto wie, może na wiosnę znów się spotkamy i pożeglujemy w rytmie starej, znanej szanty: „Jejku, jejku mówię wam, jaki rejs za sobą mam…

 Piotr Mielcarek

Galeria zdjęć: http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/ahoj-przygodo   Pod takim hasłem w dniu 19 września uczniowie naszej szkoły, uczestniczyli w imprezie integracyjnej w ramach tegorocznej akcji Sprzątanie Świata, której byliśmy współorganizatorami wraz z Zespołem Szkół w Gębicach, Domem Pomocy Społecznej w Gębicach, Warsztatami Terapii Zajęciowej w Gębicach oraz Centrum Integracji Społecznej w Gębiczynie.

Celem akcji było nie tylko zintegrowanie dzieci i młodzieży ze szkół i placówek na terenie Gębic, ale także wyrobienie odpowiedzialnych postaw za najbliższe środowisko przyrodnicze. Aby wdrożyć powyższe założenia, uczestnicy akcji wyruszyli w trzech grupach, różnymi trasami w kierunku Gębiczyna. Podczas marszu na orientację byli oni zobowiązani do wykonania 12 niełatwych zadań i jednocześnie posprzątania leśnej trasy, którą wyznaczały przygotowane przez organizatorów mapy. Młodzież musiała wykazać się nie lada sprytem, spostrzegawczością i pomysłowością, aby najpierw odszukać ukryte w lesie zadania, a następnie je wykonać. Jednak słoneczna pogoda oraz piękno mijanych terenów pobudzały do myślenia i twórczego działania, wprawiały też wszystkich w doskonałe humory. Każda z grup chciała być najlepsza, dlatego rezultaty wszystkich zadań zachwycały. Uczniowie, mieszkańcy DPS-u i uczestnicy WTZ nie tylko posprzątali leśne trasy, ale zaskoczyli zebranych w CIS-ie gości poziomem wykonania wszystkich zadań. Każda z grup „wjechała” do Gębiczyna wykonanym z kartonu ekologicznym samochodem i zaprezentowała scenkę, wykorzystując wszystkie rozwiązania zadań odnalezionych na trasie podchodów. Podczas prezentacji okazało się, że tego dnia nikt się nie ścigał, nie rywalizował, a zwycięzcami byli wszyscy! Wygrał każdy, kto podjął trud wspólnego wędrowania, wspólnego sprzątania i dbania o środowisko!

Galeria zdjęć: http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/akcja-sprztanie-wiataII Jesienny Rajd Rodzinny

19 września 2014 roku odbył się II Jesienny Rajd Rodzinny. Tym razem wybraliśmy ciekawe przyrodniczo otoczenie - okolice Nadleśnictwa Sarbia, gdzie rodzice wraz z dziećmi, dyrekcja i nauczyciele z rodzinami zostali powitani przez pana Nadleśniczego Macieja Strawę sygnałem myśliwskim „Zbiórka”.

Następnie wszyscy zostali zaproszeni do pięknie odrestaurowanych budynków siedziby Nadleśnictwa. Zobaczyliśmy m.in. salę posiedzeń ze ścianą trofeów myśliwskich, salę pamięci i salę edukacyjną. Szczególną uwagę zwróciliśmy na tablicę pamiątkową, poświęconą założycielowi tegoż miejsca Franciszkowi Piaskowi. Budynki administracji leśnej otacza zabytkowy park z niezwykłymi okazami starych drzew. To piękne i bogate przyrodniczo otoczenie, stwarza warunki nie tylko do odpoczynku, ale też niezwykłej edukacji leśnej dla osób w każdym wieku. Jako uczestnicy rajdu mieliśmy do wyboru trzy leśne ścieżki edukacyjne. Stosownie do możliwości i sił, rozpiętej wiekowo grupy, wybraliśmy opcję spaceru relaksującego, który umożliwił zapozawanie się z informacjami zawartymi na tablicach edukacyjnych dotyczących flory i fauny lasu. Najmłodsi pokanywali trasę rowerami.

Po wspólnym wędrowaniu uczestnicy rajdu zostali zaproszeni do biesiadowania i smakowania ziemniaków z ogniska wraz ze zdrowymi sałatkami. Najmłodsi spędzali aktywnie czas na leśnym placu zabaw edukacyjnych.

Ostatnim, podsumowującym, punktem spotkania był quiz przyrodniczy, podczas którego zwycięzcy otrzymali nagrody - książki i gry planszowe, a pozostali uczestnicy pamiątkowe foldery Nadleśnictwa Sarbia.

Ciepła i słoneczna pogodna oraz piękne otoczenie lasu sprawiły, że zrelaksowani i zadowoleni wyraziliśmy chęć i potrzebę kontynuacji tego typu spotkń oraz propagowania aktywnych form rodzinnego wypoczynku. Tak więc do zobaczenia na innych leśnych ścieżkach.

Organizatorzy:
Zespół ds. Szkoły Promującej Zdrowie

Galeria zdjęć: http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/ii-jesienny-rajd-rodzinnyZawodnicy… na start!

Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę wytrwały w swym wysiłku!” Tymi słowami przysięgi sportowej, wypowiedzianymi przez jednego z zawodników poznańskiej „103-ki”, rozpoczął się XII Regionalny Mityng Olimpiad Specjalnych w Biegach Przełajowych. W piękny słoneczny dzień, 18 września b.r., na poznańskiej Cytadeli rozegrały się pierwsze w tym Roku Szkolnym zawody Olimpiad Specjalnych Polska. Na całe trzy godziny, ten piękny poznański park, zamienił się w arenę zmagań sportowych najlepszych uczniów-zawodników uczęszczających do szkół specjalnych. Gromadnie na ten Mityng przybyli zawodnicy z Klubów Olimpiad Specjalnych z Poznania. Sekcje: „Mustangi”, „Wichry”, „Na Medal”, „Lokomotywa”, „Urwisy” i oczywiście wspomniany wyżej Klub O.S. ze szkoły nr 103, tworzyły bardzo silną ekipę, którą trudno było pokonać. Nie zabrakło również Klubów z innych miejscowości naszego województwa - był więc Klub Olimpiad Specjalnych „Orły Zygmunta” z Kłecka, Sekcja „Elfy” z Wolsztyna i Klub „Sami Swoi” z Rydzyny. Naszą szkołę reprezentował młody - bo zaledwie dwuletni - Klub Olimpiad Specjalnych „Kornelówka Gębice”, który w składzie: Grzegorz Kopeczek, Krzysztof Krzyśko, Dariusz Kaczmarek i Bartłomiej Stokłos wywalczył trzy medale: dwa brązowe, na dystansie 600 i 1200 metrów i jeden złoty w „biegu integracyjnym”. Wszyscy uczestnicy zawodów walczyli jak lwy i ani przez chwilę nie pomyśleli o poddaniu się w walce o najwyższe trofea. Rzeczywiście pragnęli ze wszystkich sił zwyciężyć i nawet jeśli nie przybiegli jako pierwsi, to i tak okazali się wielkimi wygranymi - pokonali swoje własne słabości, a to jest w sporcie najważniejsze!

Piotr Mielcarek

Galeria zdjęć: http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/xii-regionalny-mityng-olimpiad-specjalnych Żeglarska przygoda

A – jak Atlantyk, co trzeba go przejść,
B – jest jak burta, burty zawsze są dwie,
C – jest jak cuma – „Wybierz i obłóż ją!”
D – jak dryfkotwa, dziób, dirki i dno.

Tymi słowami starej, znanej szanty mogłoby się rozpocząć szkolenie żeglarskie młodzieży z Zespołu Szkół Specjalnych im. K. Makuszyńskiego w Gębicach. Dnia 10 września 2014 roku na przystani na rzece Warta w Stobnicy odbyło się szkolenie żeglarskie młodych ludzi z naszej szkoły, które przeprowadzili instruktorzy z Polskiego Związku Żeglarskiego POSNANIA KIEKRZ. Zajęcia odbyły się w ramach Projektu „Otwarty Świat - aktywizacja społeczna osób z niepełnosprawnością”, którego organizatorem jest Fundacja APJA. To już druga edycja tego projektu. Szesnastu uczniów z klas gimnazjalnych i szkoły przysposabiającej do pracy rozpoczęło swoją przygodę z żeglarstwem od nauki znaków sygnałowych wywieszanych na flagach masztów statków. Z kolei „bili szklanki” – czyli zapoznawali się z symbolicznym oznaczaniem godzin przez żeglarski dzwon z mosiądzu, a następnie uczyli się wiązać węzły marynarskie. Kiedy jedna grupa uczniów poznawała tajniki żeglarstwa, druga wzięła udział w rejsie po Warcie i na własnej skórze mogła się przekonać, co to znaczy być żeglarzem. Dzika przyroda terenów nadwarciańskich i szum wody pod kilem, wprawiły wszystkich uczestników tego wyjątkowego rejsu w błogi nastrój. Poruszanie się po rzece ośmiometrową łodzią wydawało się takie proste i tak przyjemne, że na dłuższą chwilę nawet opiekunowie zapomnieli o troskach dnia codziennego. Po powrocie na przystań nastąpiła zmiana wachty i kolejna grupa wraz z opiekunami i instruktorami wypłynęła w rejs. Pomiędzy wszystkimi atrakcjami był smaczny poczęstunek (jak wiadomo przebywanie nad wodą zaostrza apetyt) i gawędy żeglarskie opowiadane przez instruktorów. Na zakończenie szkolenia wszyscy uczestnicy otrzymali „Książeczkę Małego Żeglarza”, dzięki której będą mogli powracać myślami do chwil spędzonych nad Wartą. Następne spotkanie już niebawem w Kiekrzu, gdzie nasza młodzież wykorzysta poznane tajniki żeglarstwa i rozpocznie kolejną przygodę, tym razem na Jeziorze Kierskim. Zatem Ahoj!

Piotr Mielcarek

Galeria zdjęć: http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/eglarska-przygodaRok szkolny 2013/2014  Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

 Galeria zdjęć: http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/2014Pokazali swoje talenty

W Zespole Szkół Specjalnych im. K. Makuszyńskiego w Gębicach 10 czerwca 2014 r. odbył się VI Międzyszkolny Konkurs "Mam Talent". Uczestnicy konkursu zaprezentowali się jako wokaliści, tancerze, recytatorzy, instrumentaliści oraz rysownicy.

W konkursie wzięło udział 52 uczniów z 10 szkół i 5 powiatów: złotowskiego, szamotulskiego, wągrowieckiego, pilskiego i czarnkowsko-trzcianeckiego. Na scenie swoje talenty prezentowali uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. J. Brzechwy w Szamotułach, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wągrowcu, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pile, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jastrowiu, Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Trzciance, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wieleniu, Szkoły Podstawowej im. Wacława Popiela w Mościskach, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie, Zespół Placówek Oświatowych ?Nasz Dom? w Gębicach oraz Zespołu Szkół Specjalnych im. K. Makuszyńskiego w Gębicach.

Występy uczestników oceniała komisja w składzie: p. Małgorzata Zajda - nauczyciel Gimnazjum w Czarnkowie, wicedyrektor ZSS Gębice p. Izabela Rybarczyk oraz p. Karolina Rybarczyk nauczyciel ZSS w Gębicach. Członkowie jury nie mieli łatwego zadania. Zgodnie z regulaminem konkursu komisja zwracała szczególną uwagę na dobór repertuaru, ogólny wyraz artystyczny oraz zaangażowanie wykonawców. Jak stwierdzono w podsumowaniu, przegranych nie było. Każdy z uczestników, zdobywając się na prezentację, pokonał barierę własnych możliwości. Konkurs pokazał też, że talent w sobie ma każdy. Trzeba tylko zdobyć się na odwagę i spróbować go pokazać innym. Czy to łatwe zadanie? - Uczestnicy VI Międzyszkolnego Konkursu ?Mam Talent? na pewno temu zadaniu sprostali i pokazali cały wachlarz talentów.

Wyniki VI Międzyszkolnego Konkursu ?Mam Talent?: 

I miejsce - Zespół teatralno-muzyczny z Zespołu Szkół Specjalnych w Szamotułach w pantomimie pt. ?Biały?;
II miejsce -Zespół muzyczny z Zespołu Szkół Specjalnych im. Kornela Makuszyńskiego w Gębicach ? ?Do kołyski? piosenka z pantomimą;
III miejsce - Młodzieżowa Orkiestra z Zespołu Placówek Oświatowych ?Nasz Dom? w Gębicach.

Wyróżnienia otrzymali:

Marta Lipska, Olga Jurga, Martyna Kałecka - taniec Chiquitita band - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pile;
A
manda Mastalińska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jastrowiu (piosenka);
Zespół taneczny Mix-Max ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wągrowcu (taniec z szarfami);
Marek Nawrot z Zespołu Szkół Specjalnych im. Kornela Makuszyńskiego w Gębicach (rysunek).

Sponsorami imprezy byli: Starosta Czarnkowsko-Trzcianecki pan Wiesław Maszewski, Burmistrz Miasta Czarnków pan Franciszek Strugała, Sekretarz Gminy Czarnków pan Feliks Łaszcz, Firma Steico z Czarnkowa, Rada Rodziców przy Zespole Szkół Specjalnych im. Kornela Makuszyńskiego w Gębicach, Firma WERTIMAR p. Mariusza Pierudzkiego, Studio Reklamy p. Pawła Zycha, pan Jan Palacz, pan Andrzej Tadla, pani Magdalena Małecka, Koło Gospodyń Wiejskich Sarbia-Sarbka.

Izabela Ostrowska-Tadla

Galeria zdjęć: http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/vi-mam-talentWycieczka szkolna do Parku Rozrywki Gigaowadów
w Lubnicy

10 czerwca 2014 r. odbyła się wycieczka szkolna najmłodszych uczniów naszej szkoły. Tym razem wybraliśmy się do Parku Gigaowadów w Lubnicy koło Okonka. Pani przewodnik oprowadziła nas po ścieżce, przy której znajdowały się modele gigaowadów, żywe okazy mogliśmy oglądać w ekspozycji podczas obiadu w restauracji. Ku zdziwieniu opiekunów nasi podopieczni nie okazywali strachu przed owadami w przeciwieństwie, co do niektórych opiekunek. Była to dla nas ciekawa lekcja przyrody, dzięki której poznaliśmy różnorodność naszej fauny, bogaty świat tych istot oraz ich rolę w przyrodzie i gospodarce człowieka, a nie tylko cechy odstraszające niektórych owadów.

Początek wycieczki był bardzo edukacyjny, ale przyszedł czas i na zabawę, a było w czym wybierać. Najpierw w wielkiej piaskownicy bawiliśmy się w poszukiwaczy płaskorzeźb owadów. W tym działaniu najbardziej wytrwała była pani Ewa Bals, która pomogła wykopać owady wszystkim swoim uczniom. Na dużym placu zabaw czekały na nas inne atrakcje: dmuchańce, mini park linowy, gokardy, trampolina. Największym powodzeniem w ten upalny dzień cieszył się basen z łódkami. Nawet Jakub pokonał swoje lęki i popłynął łódką, a pani Edyta Szostak zabrała na przejażdżkę wodną Agatkę. Chłopcy mogli sprawdzić swoje umiejętności w strzelaniu z łuku, a dziewczynki oczywiście chętnie poddały sie malowaniu twarzy przez Pocahontas.

Wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie i dlatego bardzo serdecznie dziękujemy naszym niezawodnym sponsorom: Nadleśnictwu Sarbia oraz Nadleśnictwu Podanin.

Izabela Strawa

Galeria zdjęć: http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/wycieczka-szkolna-do-parku-rozrywki-gigaowadow-w-lubnicyNajlepszy informatyk gębickiej kornelówki?