Tajemnicza mgła

Na czarnkowskim rynku, 14 października 2013 r. o godz. 7:40, grupa zmierzających do szkoły uczniów z miejscowego liceum ogólnokształcącego była świadkami osobliwego zjawiska. Za sprawą jakiejś tajemniczej siły, nieznanej technologii lub zgoła czarów, na bruku tuż obok miejskiej fontanny, z przedziwnej szarej mgły wyłoniły się dwie nietypowo ubrane postacie. Nim w zdumionych uczniach odezwała się żyłka racjonalnych dokumentalistów, nim wyjęli pochowane w kieszeniach smartfony, aby całość zdarzenia sfilmować ? mgła zniknęła. Zachowując zimną krew i lekceważąc konsekwencje związane ze spóźnieniem do szkoły, odważni młodzi ludzie udali się za tajemniczymi postaciami, z których jedna ubrana była tak jak na rycinach z XIV w., druga zaś jak na starych fotografiach sprzed II wojny światowej. Trzymane w opanowanych dłoniach telefony, utrwalały cyfrowy obraz dwóch dziwnych osób oddalających się w kierunku ulicy Rybaki i znikających za drzwiami siedziby naszego starostwa. Po niedługiej chwili, postacie wyszły z budynku powiatu, skierowały się na deptak i dalej na ulicę T. Kościuszki. Filmujący całość zdarzenia młodzi ludzie zadrżeli widząc owe indywidua przekraczające progi czarnkowskiego liceum ? może to operacyjne działania ABW, może CBŚ, na pewno jakaś afera? ? pomyśleli i stali przed drzwiami szkoły jak wmurowani. Ich zdziwienie zamieniło się w osłupienie, gdy po chwili tajemnicze postacie pojawiły się znowu, a ta wyglądająca jak ze średniowiecznych obrazków zapytała zgromadzonych uczniów o ?podwodę? do Gębic. ? ?Że co?, jaką wodę? Noteć proszę pana przez Gębice nie przepływa? ? odpowiadali ze współczuciem. Epilog zdarzenia jest taki, że tajemniczy osobnicy pojawiają się o godzinie 12:00 w Gębicach, w holu budynku Zespołu Szkół znajdującego się przy ul. Polnej i kierują się w stronę sali gimnastycznej, na której zastali zgromadzoną znaczną ilość osób.

Od wyświetlenia tego filmu rozpoczyna się powiatowa uroczystość z okazji uczczenia Dnia Edukacji Narodowej. Owe opisane wyżej tajemnicze postacie to Janko z Czarnkowa ? patron Liceum Ogólnokształcącego w Czarnkowie i Kornel Makuszyński ? patron Zespołu Szkół Specjalnych w Gębicach, czyli organizatorów imprezy

Wyświetlenie filmu poprzedzono wprowadzeniem na salę, przy dźwiękach marsza, pocztów sztandarowych wielu powiatowych placówek oświatowych. W imieniu gospodarzy gości powitał i przedstawiłdyrektor LO Pan Sławomir Żarczyński. Następnie w imieniu Zespołu Szkół, dyrektor Pani Alicja Kasperczak w sposób metaforyczny przedstawiła zebranym rolę nauczyciela jako rzeźbiarza, który w przeciwieństwie do malarza, nadającego kolory i kształty, usuwa wszystkie nieforemne kawałki bloku życia, które nie pozwalają człowiekowi ukazać całej swej duszy taką, jaką jest naprawdę. Gospodarz imprezy, pan starosta Pan Wiesław Maszewski odniósł się do trudnej kondycji finansowej oświaty. Wójt gminy Czarnków Pan Bolesław Chwarścianek nawiązał do dekoracji przedstawiającej serce wykonane z gniecionego papieru i porównał je do wysiłku, jaki muszą włożyć nauczyciele w edukację młodych pokoleń. W dalszej kolejności głos zabierali przedstawiciele różnych placówek o społecznym charakterze działalności oraz przedstawiciele rodziców uczniów i związków zawodowych.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie zasłużonym pedagogom i pracownikom oświaty medali, odznaczeń i nagród. Z naszej szkoły Nagrodę Starosty Czarnkowsko-Trzcianeckiego otrzymały panie: Alicja Kasperczak i Marzena Szcześniak. Część artystyczną poprowadzili wspólnie Janko z Czarnkowa i Kornel Makuszyński w myśl aforyzmu autorstwa patrona ZSS ?Mądrym być to wielka sztuka, ale dobrym jeszcze większa?. Liryczne piosenki i zabawne puenty w wykonaniu młodzieży z czarnkowskiego LO przeplatane były rozbrajającymi i rozczulającymi występami najmłodszych uczniów Zespołu Szkół Specjalnych. Po zakończeniu części artystycznej dzieci, młodzież, organizatorzy i goście udali się do rozstawionych w różnych częściach szkoły ?szwedzkich stołów?, na których znajdowały się przepyszne łakocie oraz ekspresy kawowe dla amatorów łączenia słodkich i gorzkich smaków.

PS. Informacje na temat ilości i rodzajów pochłoniętych łakoci przez patronów szkół nie są znane, a informacje o spożyciu słodkości przez organizatorów i gości objęte są tajemnicą.

Szymon Małecki

Galeria zdjęć: http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/powiatowy-dzie-edukacji-narodowej