Niech się w świecie każdy dowie

 

Niech się w świecie każdy dowie i rozpowie w świecie całym,
że dziecko to także człowiek, tyle, że jeszcze mały.

 

Niniejszym zatem rozpowiadamy, gdzie się da (a zaczęliśmy od naszego kornelowskiego podwórka), że tak właśnie jest ? dzieci mają swoje prawa. Do grupy dzieci dodaliśmy też naszą młodzież (która rości sobie prawa do tego, by nie mówić już o nich ?dzieci? :) ), a za nimi nauczycieli i pracowników szkoły jako tych osób, które są zobowiązane do ochrony tychże praw.

Przy okazji 54. rocznicy uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Deklaracji Praw Dziecka oraz 24 rocznicy przyjęcia Konwencji o Prawach Dziecka, jak co roku zresztą , społeczność szkolna naszej Kornelówki uczestniczyła w warsztatach przygotowanych przez pedagoga, psychologa i studentkę UAM w Poznaniu. W tym roku szkolnym skupiliśmy się na prawach do życia, zdrowia i bezpieczeństwa. Dzięki bajkom, fragmentom filmów, ilustracjom, plakatom i wybranym tekstom uczniowie z 10 klas mogli kolejny raz przypomnieć sobie, jakie mają prawa, co się z tym wiąże, kto może pomóc im w ich ochronie. Konkretne przepisy prawne przenosili na scenę swojego młodego jeszcze życia, mogli omówić swoje wątpliwości, odegrać scenki, by w przyszłości, jeśli nadarzy się taka potrzeba, umieć o respektowanie tych praw zawalczyć.

Oczywiście świadomości własnych praw towarzyszyć musi świadomość obowiązku respektowania praw innych osób: rówieśników, rodziców, pracowników szkoły, czego nie omieszkaliśmy naszym dzieciom i młodzieży przypomnieć.

Danka Szcześniak (pedagog)

Galeria zdjęć: http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/konwencja-o-prawach-dziecka