Zapachniało chlebem w Kornelówce

 

26 listopada po raz kolejny w ZSS w Gębicach obchodzono Dzień Chleba i Zdrowego Odżywiania. Akcję przygotowały opiekunki Samorządu Szkolnego w związku z apelem Fundacji Dobre Życie. Akcja ma na celu propagować zdrowy, żytni chleb. W tym roku wypiekano go specjalną maszyną do tradycyjnego wypieku chleba!

Ten dzień był wyjątkowy, ponieważ niektórzy uczniowie mogli przypatrywać się w jaki sposób wypieka się chleb według starych receptur. Najpierw wszyscy wysłuchali pogadanki Grażyny Komorowskiej, pielęgniarki szkolnej na temat właściwości zdrowotnych razowego chleba, promocji zakwasu i zdrowego odżywiania. Temat chleba był poruszany również na języku polskim i religii. Ksiądz Rafał Dąbrowicz nawiązał do tradycji żydowskiej, gdzie znamy chleb pod postacią macy. Wspaniałym gościem okazał się Marek Kosecki, główny technolog pracujący w Zakładzie Piekarniczo- Cukierniczym Sendal w Lubaszu. Zdradził nam tajniki wypieku chleba i zapoznał z jego rodzajami. Folkloru dodał zespół Lubaszanki, który cieszył nasze ucho staropolskimi pieśniami o chlebie.

W tym dniu wszyscy przygotowali wiele smakołyków. Każda klasa chcąc podkreślić wartość żywieniową chleba oraz innych wielkopolskich potraw przygotowała wspaniałe kanapki. Dziękujemy rodzicom oraz dziadkom, którzy w tygodniu poprzedzającym Dzień Chleba piekli produkty zbożowe w klasach, dziękujemy również pani Małgosi Drewnej za zrobienie smalcu ze skwarkami.

Zapach pieczonego chleba roznosił się po korytarzach szkolnych ściągając wiele osób chcących skosztować chleba już od godzin porannych. Mamy nadzieję, że zdrowe nawyki żywieniowe po dzisiejszym dniu jeszcze bardziej zakorzenią się w naszych umysłach. Fundatorem bułek, chleba oraz ciastek i drożdżówek był Zakład Piekarniczo- Cukierniczy Sendal z Lubasza.

Bardzo dziękujemy.

Anna Kozera-Korczyc
Monika Fąka

Galeria zdjęć: http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/dzie-chleba-i-zdrowego-odywiania