Rok szkolny 2015/2016Raport z rocznej działalności szkoły
ubiegającej się o przyjęcie
do Wielkopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie

>> POBIERZ W DROGĘ! BEZ DROGOWSKAZÓW!

W DROGĘ! PO WŁASNY LOS!

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2015/2016 w naszej szkole tradycyjnie rozpoczęła się mszą św. o godz. 9:00. Następnie wszyscy zgromadzeni przeszli do szkoły. Punktualnie o godz. 10.30 do sali gimnastycznej zawitali zaproszeni goście, rodzice oraz uczniowie. Pan Grzegorz Rączka słowami „Poloneza czas zacząć” zaprosił głównych aktorów tej uroczystości – uczniów klas gimnazjalnych, którzy w takt podniosłej muzyki wkroczyli na salę.

>>czytaj dalejOd Olimpii do Rio

Gdyby zapytać przedstawicieli starszego pokolenia o dokonania Polaków podczas igrzysk olimpijskich, z pewnością wspomniano by Wojciecha Fortunę – skoczka narciarskiego – złotego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Sapporo w 1972 roku, czy drużynę siatkarzy – mistrzów olimpijskich z Montrealu z 1976 r.

>>czytaj dalej  Las to świątynia a kajak to ołtarz,

czyli aktywność fizyczna, przyroda i sacrum

Czytając biografie Jana Pawła II łatwo natrafić na informację, że „nasz papież”, jako letnią formę wypoczynku upodobał sobie udział w spływach kajakowych, na których przebywał wraz ze znajomymi i młodzieżą akademicką.

>>czytaj dalej Dmuchawce, latawce, wiatr…

3 czerwca 2016r. odbyło się w naszej szkole podsumowanie projektu edukacyjnego „W krainie wiatru – od podmuchu do huraganu”.

>>czytaj dalejSzanowni Państwo, Członkowie Stowarzyszenia Rodziców

i Przyjaciół Gębickiej Kornelówki „RAZEM ŁATWIEJ”

Zgodnie z Uchwałą Zarządu StowarzyszeniaRodziców i Przyjaciół Gębickiej Kornelówki „RAZEM ŁATWIEJ” z dnia 9 czerwca 2016 r., ustalono termin Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków.

>>czytaj dalej Szanowni Rodzice, Opiekunowie, Wychowawcy klas

Zgodnie z założeniami projektu Rządowego Programu pomocy uczniom w 2016 roku „Wyprawka szkolna” dofinansowanie na zakup podręczników otrzymują: 

>czytaj dalej

Wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników szkolnych
na rok szkolny 2016/2017

>> POBIERZ  XX Regionalny Turniej Kręglarski

na torach bowlingowych organizowany

z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka

W tym roku Międzynarodowy Dzień Dziecka dla uczniów i uczennic naszej szkoły trwał dłużej niż jeden dzień…

>>czytaj dalej DZIEŃ INNY NIŻ WSZYSTKIE

czyli o tym, co wydarzyło się 1. czerwca w Gębicach

Międzynarodowy Dzień Dziecka ustanowiony został w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechnienia ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w karcie Narodów Zjednoczonych.

>>czytaj dalejRAZEM JEST ŁATWIEJ

Jak zbudować więź między ludźmi? Jak sprawić, aby ktoś nieznany stał się nam bliższy? Odpowiedź wydaje się oczywista, należy spędzić razem trochę czasu. Jednak kluczowe jest tutaj słowo razem.

>>czytaj dalejNa traperskim szlaku

19 maja br. uczniowie szkoły podstawowej wyruszyli na wycieczkę do Puszczy Zielonki, gdzie znajduje się Traperska Osada.

>>czytaj dalej  

Wycieczka do Warszawy

19 maja uczennice naszej szkoły Agnieszka Nowak i Małgosia Soloch wraz z nauczycielem Grzegorzem Rączką wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Wyjazd był zorganizowany przez posłankę Marię Małgorzatę Janyskę i był nagrodą dla laureatów III edycji konkursu „Jestem Polakiem.

>>czytaj dalejGębicka Kornelówka wspiera rodziców osób niepełnosprawnych

12. 05. 2016 r. odbyło się w Połajewie kolejne szkolenie dla rodziców i opiekunów ze Stowarzyszenia Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

>>czytaj dalej  Ogólnopolski Dzień Niezapominajki

Maj to najpiękniejszy miesiąc w roku. Właśnie wtedy wiosna budzi się na dobre i mieni  w pięknych kolorach. Również w tym miesiącu  obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Niezapominajki.

>>czytaj dalej„Ławeczka” smutku – relacja na żywo

Wsiadamy do busa. No dobra. Nie było zbyt wiele czasu na przygotowania. Jeszcze Szymon i Grzegorz ciągle się kłócili i coś zmieniali, gdybym ich nie ogarnęła, to nie byłoby nic

>>czytaj dalejDzień Zdrowia w Kornelówce

Tegoroczny Dzień Zdrowia odbył się 9 maja br. i przebiegał pod hasłem: Dzień Zdrowego Odpoczynku.

>>czytaj dalej   SKOKI, BIEGI i RZUTY,
czyli o tym, jak nasi uczniowie
wywalczyli medale na igrzyskach w Pile

11. maja 2016r. cztery zawodniczki i czworo zawodników z Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Gębicach z dumą reprezentowało naszą szkołę podczas XXXII Regionalnych Igrzysk „NIKE’2016” w zakresie lekkiej atletyki.

>>czytaj dalejWspaniała zabawa z Panem Pikusiem

5 maja 2016 roku najmłodsi uczniowie Gębickiej Kornelówki już po raz drugi wyruszyli do Milcza na spotkanie z Panem Pikusiem i jego pomocnikami.

>>czytaj dalejDzień Ziemi

26 kwietnia 2016r. odbył się w naszej szkole Dzień Ziemi połączony z Dniem Ptaków. Gościem uroczystości był leśniczy z Gębic pan Marcin Filoda, który przedstawił uczniom ciekawą prezentację na temat gatunków ptaków z naszych lasów.

>>czytaj dalejSześciu zawodników – pięć medali

11. 04. 2016 r. na torach Niku Bowling w Poznaniu odbył się Regionalny Turniej Bowlingowy Olimpiad Specjalnych.

>>czytaj dalej Łączy nas pamięć

W ramach obchodów 73. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim Samorząd Uczniowski Kornelówki zorganizował akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

>>czytaj dalejIntegracyjny Rajd Pieszy Szlakiem Bocianich Gniazd

Galeria zdjęć: http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/integracyjny-rajd-pieszy-szlakiem-bocianich-gniazdChrzest Polski początkiem państwa polskiego

Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski był wyjątkowym wydarzeniem w naszej szkole. Uczniowie Kornelówki z pomocą opiekunów Samorządu Uczniowskiego pani Anny Korczyc i pani Moniki Fąki przygotowali 15 kwietnia 2016r. uroczysty apel.

>>czytaj dalej Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię

– szlakiem Mikołaja Kopernika

9 kwietnia 2016 roku uczniowie z klas gimnazjalnych Zespołu Szkół Specjalnych im. K. Makuszyńskiego w Gębicach uczestniczyli w jednodniowej edukacyjnej wycieczce do Torunia.

>>czytaj dalej „Ruda tańczy jak szalona”, czyli nie wszystko jest poezją

&

Zbigniew Rolniczak LIVE

Światowy Dzień Poezji, ustanowiono przez UNESCO jesienią 1999r. Zgodnie z deklaracją organizacji, imperatyw tego działania to: „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.

>>czytaj dalejZaproszenie

W imieniu własnym i Prezydium Rady Rodziców serdecznie zapraszam Rodziców, Opiekunów, Nauczycieli, Dzieci i Rodzeństwo na Integracyjny Rajd Pieszy Szlakiem Bocianich Gniazd, który odbędzie się w sobotę 16 kwietnia w godzinach 10.00 – 13.00.

>>czytaj dalej List Otwarty Dziecka z Autyzmem

Cześć, jestem: Kamil, Mikołaj, Bartek, Robert, Hubert, Michał… i jestem Twoim szkolnym kolegą. Mam autyzm.

>>czytaj dalej Szanowni Państwo, Kochani Rodzice i Nauczyciele,

Jak zapewne część z Państwa wie, w niedzielę 29 maja br. Rodzice naszej szkoły współorganizują już III edycję Integracyjnej Imprezy Lokalnej „Razem łatwiej” z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

>>czytaj dalejWiosenny Marsz ku Słońcu, albo o tym jak biliśmy szkolny rekord…

Wszyscy jesteśmy spragnieni wiosny - uczniowie i nauczyciele również, dlatego postanowiliśmy poszukać jej zwiastunów. Z tejże okazji 21. marca już po raz drugi nasz szkoła zorganizowała Wiosenny Marsz ku Słońcu.

>>czytaj dalejZielony Dzień

18 marca to data, od której zaczynamy wielkie odliczanie do rozpoczęcia wiosny.

>>czytaj dalej Palmy, Pisanki i Wielkanocne Baby – Czy znasz już te tradycje?

W terminie od 15 lutego do 18 marca 2016 roku uczennice i uczniowie klas II i III gimnazjum: Iwona Baranowska, Jagoda Dolna, Róża Świerczyńska, Karolina Gaweł, Szymon Sawicki, Mikołaj Grala, Jakub Magdziński i Kamil Podkoński oraz Weronika Urycka, Wiktoria Binert, Kamil Marciniak, Robert Kulupa, Maciej Mróz, Krzysztof Krzyśko, Dominik Sygnecki i Szymon Golisz, a także Julia Stegmann z klasy pierwszej gimnazjum realizowali projekt edukacyjny pt. Palmy, pisanki i wielkanocne baby – czy znasz już te tradycje?

>>czytaj dalejSukces za sukcesem

Zawsze podczas zajęć wychowania fizycznego, czy innych zajęć o charakterze sportowym dzieci i młodzież podnoszą swoją kondycję fizyczną, uczą się nowych lub doskonalą nabyte wcześniej umiejętności ruchowe.

>>czytaj dalejTalerz obfitości – Mniam, Mniam

15 marca ponownie gościliśmy zaprzyjaźniony zespół teatralny „Grupa T” W spektaklu pt. „Mniam, Mniam” poruszono w humorystyczny sposób problem zdrowego odżywiania i stylu życia.

>>czytaj dalej Z okazji Dnia Sołtysa Opiekuna i Gospodarza Wsi
życzymy długich lat życia przepełnionych zdrowiem i szczęściem,
pogody ducha, pomyślności i ludzkiej życzliwości,
dni pełnych słońca i radości
oraz wszystkiego co najpiękniejsze i najmilsze w życiu.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie
Zespołu Szkół Specjalnych
im. K. Makuszyńskiego w Gębicach

 

 Panie Sołtysie wszyscy uczniowie dziękują za cukierki. Były pyszne!Humanistyczni Mistrzowie

Pod koniec lutego odbył się w naszej szkole XIII Szkolny Konkurs Wiedzy Humanistycznej, który tradycyjnie podzielony został na dwie kategorie wiekowe. Gimnazjaliści zmierzyli się z testem opracowanym przez p. Izabelę Rybarczyk.

>>czytaj dalejWiara, Nadzieja i Miłość…

W dniach 22-24 lutego w naszej Szkole przeżywaliśmy szkolne rekolekcje wielkopostne. Prowadziły je Siostry Serafitki z Chodzieży.

>>czytaj dalejDoświadczanie dobrych relacji w ZSS w Gębicach

Dzieci są wyłącznie uczone przez wszystkich,
podczas gdy i one mogłyby i powinny nauczać innych.

[Weronika Sherborne]

23 lutego 2016 roku w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia nauczycieli w naszej szkole odbyło się spotkanie poświęcone metodzie Ruchu Rozwijającego według Weroniki Sherborne, którego celem było teoretyczne przypomnienie założeń i schematu MRR oraz sprawdzenie jej efektów w praktyce.

>>czytaj dalej Karnawałowo… Bajkowo…

Kiedy Kopciuszek wystrojony jak królewska córka, wkroczył do sali balowej, zaległa cisza. Oczy gości zwróciły się w stronę tajemniczej piękności. A co to za jedna?...

>>czytaj dalejANIOŁY z DREWNA i CHOINKI w POMARAŃCZACH

W naszej szkole od lat działają koła zainteresowań: Praca w Drewnie, Rękodzieło Artystyczne i Koło Kreatywno – Krawieckie, których nadrzędnym celem jest kreowanie twórczości artystycznej uczniów.

>>czytaj dalej O wartościach czytania słów kilka …

15 grudnia 2015r. w Zespole Szkół Specjalnych im. Kornela Makuszyńskiego w Gębicach odbyło się spotkanie z rodzicami podczas, którego w ramach projektu „KSIĄŻKI MOICH MARZEŃ” przedstawiono najważniejsze wartości wynikające z czytania dzieciom i przez dzieci.

>>czytaj dalejMikołaj, strażacy i „AMICIS”…

 https://youtu.be/v6CVzGLL5GA

Od pierwszej godziny lekcyjnej uczniowie Gębickiej Kornelówki świętowali tradycyjne „Mikołajki”.

>>czytaj dalej Święty Mikołaj odwiedził też Szkolną Świetlicę...

Niezwykłym był dzień 7 grudnia 2015r. dla uczniów Gębickiej Kornelówki. Szkołę odwiedził długo oczekiwany gość... Prawdziwy Święty Mikołaj i rozdał wszystkim dzieciom wymarzone prezenty.

>>czytaj dalejWyprawa do Indii

Od 1.12.2015 do 4.12.2015 w „Kornelówce” obchodziliśmy Tydzień Edukacji Globalnej. W ramach projektu nasi uczniowie mogli wyruszyć w wirtualną wycieczkę.

>>czytaj dalejXX Jubileuszowy Turniej Regionalny Tenisa Stołowego Sprawni-Razem

3 grudnia na sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego w Gębicach odbył się Jubileuszowy XX Regionalny Turniej Tenisa Stołowego. Swoją obecnością imprezę zaszczycił Wicestarosta Czarnkowsko – Trzcianecki p. Jacek Klimaszewski.

 >>czytaj dalej Już osiem lat w podróży z Koziołkiem Matołkiem

Biedny jest ten Kornel Makuszyński. Napisał dziesiątki wartościowych oraz wesołych książek dla dzieci i młodzieży, ale gdy trzeba przybliżyć sylwetkę pisarza, to wszyscy zaczynają meczeć i pokazywać Koziołka Matołka.

>>czytaj dalejMiś różowy, miś pluszowy…

Kto jest dzieci przyjacielem? - Mały miś.
Kto tajemnic zna tak wiele? - Mały miś.
Miś choć mały, choć nieśmiały, wielkie serce w sobie ma.
Pocieszyciel doskonały. Każdy misia swego ma.

>>czytaj dalej Warcabiści z Gębic nie opuszczają podium!

Często zdarza się, że uczestnictwo w zawodach czy turniejach daje możliwość zwycięzcom startu w rozgrywkach sportowych wyższego szczebla.

>>czytaj dalej„Smukli, zgrabni, sprawni”

>> POBIERZŚwiatowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

W piątek, tj. 20 listopada, w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji opiekunki Samorządu Uczniowskiego pani Anna Korczyc i pani Monika Fąka przeprowadziły akcję promującą to święto.

>>czytaj dalejMistrz Ortografii

„Źle mówić lub pisać, to znaczy
krzywdzić swoją mową wszystkich, którzy ją budowali”

Janusz Korczak

Szkolny Konkurs Ortograficzny przeznaczony dla uczniów klas 4-6 oraz klas gimnazjalnych, jak co roku został przeprowadzony w listopadzie, a jego organizatorami były nauczycielki języka polskiego: pani Izabela Rybarczyk i pani Anna Korczyc.

>>czytaj dalejSTOP przemocy – pomarańczowa koalicja

W bieżącym roku szkolnym w ramach Tygodnia działań przeciw zachowaniom ryzykownym skupiliśmy się na uzależnieniu od telefonu, Internetu, a także na przemocy, a w szczególności na cyberprzemocy, przemocy rówieśniczej i przemocy domowej.

>>czytaj dalej Raport z rocznej działalności szkoły
ubiegającej się o przyjęcie
do Wielkopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie

>> POBIERZRomeo, Julia, Piękna i Bestia

Jak co roku, skorzystaliśmy z możliwości zaczerpnięcia Kultury Wyższej i w dniach 18 i 19 listopada uczestniczyliśmy w pięknych przedstawieniach teatralnych.

>>czytaj dalej Patriotyzm w sercach i w umysłach

We wtorek, 10 listopada, na holu głównym wśród dekoracji pełnej barw ojczystych odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

>>czytaj dalejMój przyjaciel - zwierzak

O terapeutycznych zdolnościach
zwierząt domowych napisano już wiele
– my mogliśmy się o tym przekonać.

Przez cały tydzień uczennice i uczniowie klasy Vż gościli w swojej klasie niecodziennych bywalców: kocięta – Filemona i Gucia, świnkę morską – Polly, żółwia lądowego – Grzesia, nasze „szkolne” psy – Tharę i Tekillę oraz pieska jednej z uczennic – Misię.

>>czytaj dalejJak w wodzie!

„Pragnę zwyciężyć,
lecz jeśli nie będę mogła zwyciężyć, nich będę wytrwała w swoim wysiłku”

>>czytaj dalej Realizacja projektu „OTWARTY ŚWIAT” Fundacji APJA
z dziećmi z Zespołu Szkół Specjalnych
im. K. Makuszyńskiego w Gębicach

https://youtu.be/mVFECz_rj0EXIV Sejmik Samorządowy Gimnazjalistów

Wolność! Ty najpierwsza z własności człowieka…

29 października w Drawsku na przystani Yndzel spotkali się uczniowie gimnazjów z terenu powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, by dyskutować o tym, czy warto aktywnie i w sposób kreatywny spędzać wolny czas, z dala od komputera.

>>czytaj dalejUczniowie z Gębickiej Kornelówki i ich rodzice w pilskim Aquaparku…

W dniu 24 października 2015r. w mgliste sobotnie przedpołudnie, ponad trzydziestoosobowa grupa uczniów Gębickiej Kornelówki i ich rodziców, zebrała się na parkingu przy MZK w Czarnkowie.

>>czytaj dalejSpotkania z twórczością osób niepełnosprawnych

W dniu 22 października 2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Połajewie odbyły się IX Powiatowe Spotkania z Twórczością Osób Niepełnosprawnych.

>>czytaj dalejMedaliści Mistrzostw Świata na Podium w Gębicach

W dniu 20 października 2015 roku w Zespole Szkół Specjalnych im. Kornela Makuszyńskiego w Gębicach odbył się XI Regionalny Turniej Warcabowy „Sprawni – Razem”.

>>czytaj dalejDzień Edukacji Narodowej

14 października 2015 r. uczciliśmy święto wszystkich pracowników naszej szkoły. Obchody Dnia Edukacji Narodowej rozpoczęliśmy mszą św., którą odprawił nasz ksiądz katecheta Rafał Dąbrowicz.

>>czytaj dalejProjekty Edukacyjne w roku szkolnym 2015/2016

1. W krainie wiatru od podmuchu do huraganu.

2. Palmy, pisanki i baby wielkanocne – czy znasz już tradycje?

3. Aktywizacja społeczna uczniów z niepełnosprawnością „Otwarty świat”.Dzień Samorządności 2015

Wybory do Samorządu Uczniowskiego to dla społeczności uczniowskiej ważna lekcja demokracji, najlepiej przygotowująca młodych ludzi do życia w społeczeństwie demokratycznym.

>>czytaj dalejSprzątanie Świata – 23 września 2015 r.

Niestety niektórzy z naszych obywateli nie mają nawyku dbania o środowisko. Co roku w lasach, w przydrożnych rowach, w miejscach, gdzie spotyka się młodzież znajdują się całe masy śmieci.

>>czytaj dalejŚwiatowy Dzień Turystyki w naszej Szkole

Dzień Turystyki to doskonała okazja do podkreślenia roli, jaką ta szczególna aktywność odgrywa w życiu każdego człowieka.

>>czytaj dalejGębicka „Kornelówka” w Poznaniu

22 września 2015 r. grupa uczniów Gębickiej Kornelówki udała się na wycieczkę szkolną do Poznania, którą w całości sfinansowali sponsorzy.

>>czytaj dalejNO i …

Posypały się

MEDALE!

Rok szkolny 2015/2016 nasi uczniowie rozpoczęli na trasach biegowych.

Już we wrześniu zawodnicy Gębickiej Kornelówki reprezentowali szkołę podczas Regionalnego Mityngu w Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych w Poznaniu, a w Czarnkowie - na trasie biegowej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie w trakcie XVII Jesiennych Biegów Przełajowych „Sprawni – Razem”.

>>czytaj dalej Nie „Fryderyk Chopin” tylko „Żurawinka”

Zadziwi się mama, zadziwi się tata,
Kiedy w rejs wypłyniesz, hen, dokoła świata,
Bo świat, moi mili, nie jest wcale duży,
Opłynąć go można w deszczowej kałuży
.”

W pewien wrześniowy, mglisty, rześki i - bezwietrzny poranek, grupa uczniów wraz z opiekunami, wyruszyła spod bram Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego do Nakielna.

>>czytaj dalejI Powiatowe Dni Integracji

z Osobami Niepełnosprawnymi i Starszymi

Z radością przyjęliśmy zaproszenie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Trzciance na I Powiatowe Dni Integracji z Osobami Niepełnosprawnymi i Osobami Starszymi, które miały miejsce 4 i 5 września br.

>>czytaj dalejUdany debiut na Mistrzostwach Świata!

Technika komputerowa i informacyjna we współczesnych czasach jest obecna w niemalże każdej dziedzinie życia. Gry komputerowe stały się popularne wśród dzieci, młodzieży, jak też osób dorosłych.

 >>czytaj dalej