dzieci wolontariat

 

Szkolny Klub Wolontariatu działa w naszej szkole od 2017 roku. Przez ten czas udało nam się zorganizować i przeprowadzić na terenie szkoły wiele akcji i zbiórek o charakterze charytatywnym. Ich celem była pomoc rzeczowa. Wsparliśmy min.: Fundację Na Rzecz Zwierząt Animaniacy, pomagamy rodzinom dotkniętym nagłymi zdarzeniami losowymi, uczniowie klas starszych pomagają młodszym koleżankomi kolegom podczas odrabiania prac domowych w świetlicy, pomagamy w imprezach masowych lub sportowych (biegi uliczne, festiwale, festyny i inne. Wolontariat włącza się także w akcje ogólnopolskie m. in.: Góra Grosza, Szlachetna Paczka, akcja ekologiczna „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci” prowadzonej przez Green Office Ecologic Sp z o.o.

Dla wyróżniających się wolontariuszy podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego opiekunowie pani Ania i pani Monika wręczają statuetki Niewidzialnej Dłoni w dowód uznania za bezinteresowną pracę. W obecnej sytuacji, kiedy pozostanie w domach jest koniecznością, bo w szkole nie ma zajęć, postanowiliśmy więc wrócić do idei konkursów. W telewizji jest dużo ciekawych, edukacyjnych programów, ale trzeba sobie urozmaicać czas. Pomyśleliśmy, że szczególnie w tym czasie, warto zaangażować Was w poszukiwanie

e-wolontariuszy.

Ruszamy zatem z pierwszym działaniem i ogłaszamy na wszystkie strony świata

konkurs na przygotowanie wierszy/fotografii/wypowiedzi na temat: „Pomaganie jest fajne!”.

Wysyłajcie swoje prace na adresy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. pamiętajcie o estetyce pracy, poprawnej pisowni i podpisaniu swojej pracy.

Cele i sposoby działania:

       Celem wolontariatu jest zapoznanie uczniów z ideą wolontariatu, zaangażowanie uczniów do czynnej, dobrowolnej i bezinteresownej pomocy innym.

       Rozwijanie postawy życzliwości, zaangażowania, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych.

      Działanie w obszarze pomocy koleżeńskiej oraz życia społecznego i środowiska naturalnego.

      Promocja idei wolontariatu w szkole.

Korzyści dla uczniów działających w Szkolnym Klubie Wolontariatu

      Nowa, atrakcyjna forma spędzenia czasu.

       Okazja do rozwoju swojej osobowości, poznawania siebie, swoich słabych i mocnych stron w trudnych sytuacjach.

       Możliwość kształtowania różnorodnych umiejętności związanych z realizacją powierzonych zadań.

       Okazja do podniesienia poczucia kompetencji i samooceny oraz sprawdzenia siebie w różnorodnych rolach i sytuacjach życiowych.

Opiekunki  Samorządu  Uczniowskiego 

Anna Korczyc:) i  Monika Fąka:)