VII Powiatowym Przeglądzie Szkolnych Form Profilaktycznych

W dniu 21.11.2022 grupa uczniów Gębickiej Kornelówki, miała okazję wziąć udział w VII Powiatowym Przeglądzie Szkolnych Form Profilaktycznych w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Białej. Tym pokazaliśmy przedstawienie profilaktyczne „ Na rozstaju dróg” ukazujące różne trudności na drodze do szczęścia. Wysiłki na próbach jak zwykle nie poszły na marne i nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania. Warto dodać, że to nie pierwszy nasz występ na tym przeglądzie, gdzie uczniowie Kornelówki prezentują swoje umiejętności wśród, złożonych grup z pełnosprawnych rówieśników.  Wystąpiliśmy w składzie Paweł Zastróżny, Wiktoria Graczyk, Karolina Graś, Anita Szymoniak, Krzysztof Cieszyński, Kacper Szymanowski, Sebastian Piotrowski i Cyprian Marszałek. Cała grupa pokazała się z jak najlepszej strony.

 

 

"Sprzątanie świata łączy ludzi "

 30 Akcja Sprzątania Świata - Polska. MY też połączyliśmy siły jako jedna z ekip tego wydarzenia. Penetrując wszystkie możliwe zakamarki naszej wsi wspólnie zebraliśmy 125 kg śmieci. Wśród odpadów dominowały plastik, szkło i metal. Największym zaskoczeniem była przyturlana przez uczniów  opona od sprzętu rolniczego, która nie trafi na składowisko tylko otrzyma od NAS "drugie życie". Integrując się z całą społecznością szkolną, ciężką pracę, zakończyliśmy wspólnym biesiadowaniem przy pieczonej pyrze i samodzielnie przyrządzonych sałatkach. Kolejny raz połączyliśmy siły dla wspólnego dobra.

 

Dzień Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

7 czerwca obchodziliśmy  Dzień Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Z tej też okazji gościliśmy w naszej szkole Pana Ireneusza Michniaka z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Pile oraz Policję z Ruchu Drogowego  Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie. Nasi goście  przeprowadzili pogadankę na temat bezpieczeństwa na drodze. Uczniowie obejrzeli dwa filmiki edukacyjne oraz zaliczyli „ egzamin” z prawidłowego przechodzenia przez przejście dla pieszych. W nagrodę otrzymali znaczki odblaskowe. Policja zaprezentowała nam radiowóz policyjny wraz z możliwością wejścia do wnętrza samochodu. W drugiej części spotkania wybrani uczniowie pokonywali na rowerze tor przeszkód z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i przepisów ruchu drogowego. Większość uczniów pozytywnie zaliczyła rowerową trasę.

 

Uczeń Czyniący Dobro

Po raz kolejny mieliśmy okazję uczestniczyć w Gali Ucznia Czyniącego Dobro, która odbyła się w Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Ireny Sendlerowej w Białej . Spośród uczniów ze szkół powiatu czarnkowsko - trzcianeckiego godnie naszą placówkę prezentował Kacper Cieślik. Uczeń wykazuje dużą inicjatywę w działaniach na rzecz osób słabszych. Uczestniczy w akcjach społecznych oraz działaniach na rzecz ekologii i promocji zdrowia. Potrafi zaproponować własne rozwiązanie problemu. Najważniejsze jest jednak to, że na Kacpra w każdej sytuacji można liczyć! Gratulujemy z całego serca !!!!

 

Światowy Dzień Pszczół

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół Właśnie z tej okazji w piątkowy poranek odwiedził naszą Kornelowkę pszczelarz - pan Adrian Fręśko z Gębic, który jest właścicielem gospodarstwa pszczelarskiego Wiejska Pasieka. Pan Adrian podzielił się z swoją wiedzą i doświadczeniem z naszymi uczniami, którzy poznali etapy powstawania miodu, mieli okazję obejrzeć prawdziwy ul, ramki z miodem oraz podstawowe sprzęty potrzebne do wyprodukowania tego pysznego i zdrowego przysmaku Pan Adrian pokazał nam także prawdziwe pszczoły w szklanym ulu oraz opowiedział o swojej pasji jaką jest pszczelarstwo. Mogliśmy dowiedzieć się, jak wygląda praca pszczelarza oraz jak pozyskuje się miód oraz inne pszczele produkty. Poznaliśmy bliżej zwyczaje i funkcje pszczół. Każdy uczeń miał możliwość skosztowania miodu. Na zakończenie spotkania został rozstrzygnięty konkurs plastyczno-techniczny  "Pracowite pszczoły". Uczniowie przygotowali piękne i kreatywne prace. Zwycięzcą konkursu został Patryk Rok, II miejsce otrzymał Szymon Włodarczak, a na trzecim miejscu znalazła się klasa 7bż. Wyróżnienie otrzymał Paweł Zastróżny oraz uczniowie z klasy 3aż. Uczniowie otrzymali dyplomy, nagrody oraz pyszny miód rzepakowy ufundowany przez Pana Adriana. Serdecznie dziękujemy panu Adrianowi oraz pani Justynie za miłą i ciekawą wizytę oraz poświęcony czas z okazji Dnia Pszczół.

 

X Jubileuszowy Przegląd Teatralny Osób Niepełnosprawnych

30 maja, w Kornelówce już od rana pakowanie. Po co ? By wyruszyć po przygodę. Niektórzy pojechali nad morze, inni na X Jubileuszowy Przegląd Teatralny Osób Niepełnosprawnych do Trzcianki. Konkurencja była duża, aż 8 grup teatralnych przyjechało by zaprezentować swój aktorski talent. Nasi uczniowie przygotowali przedstawienie pt.,, List w butelce". Nagrodę dla najlepszej aktorki zdobyła Sylwia Mądrawska. Gratulujemy Sylwii i wszystkim występującym.

 "Utalentowani"

Uczniowie Gębickiej Kornelówki wzięli udział w wydarzeniu ,,Utalentowani'' zorganizowanym przez Stowarzyszenie Małe Skrzydła i Poradnię Psychologiczną w Trzciance. Zaprezentowali przedstawienie ze sporą dozą tańca pt. „Samotność w sieci” i piosenkę z repertuaru zespołu Myslovitz "Długość dźwięku samotności" Na scenie "wirowali": Sylwia Mądrowska, Karolina Graś, Anita Szymoniak, Anna Starosta, Piotr Nowak, Krzysztof Cieszyński, Kacper Szymanowski i Paweł Zastróżny. Piosenkę  śpiewali: Sylwia Mądrawska i Dawid Świątek przy akompaniamencie: Krzysztofa Cieszyńskiego (cymbałki), Pawła Zastróżnego (bęben), Piotra Nowaka (dzwonki) i pana Grzegorza Rączki (gitara). Jak zwykle zebraliśmy sporo braw i gratulacji!!!

Przemoc w świecie realnym oraz w cyberświecie

Dnia 13 kwietnia 2023r. w ramach działań prewencyjnych, na boisku szkolnym odbył się pokaz umiejętności psa policyjnego, wyszkolonego do podążania za zapachem, śledzenia podejrzanych, zatrzymywania przestępców, ochrony zarówno funkcjonariuszy policji, jak i cywilów. Pokaz przeprowadził przewodnik psa mł. asp. Michał Woźnicki z Komendy Policji w Trzciance. Posłuszeństwo, trafne, bystre reakcje psa na komendy swego pana, jego wierna postawa obronna, czujność wobec każdego niuansu zachowawczego wśród obserwujących wywołało zachwyt i podziw naszej społeczności szkolnej. 
Kiedy czworonożny funkcjonariusz policji odpoczywał, odbyło się spotkanie z st. asp. Karoliną Górzną – Kustra z Komendy Policji w Czarnkowie, nt. zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz odpowiedzialności za łamanie zasad netykiety internetowej. Wykładowi towarzyszyła prezentacja multimedialna oraz filmy edukacyjne. Nasi uczniowie oraz nauczyciele skierowali do funkcjonariusza policji mnóstwo pytań, które wywołały ciekawą dyskusję, natomiast podopieczni pani Katarzyny Szyc ze szkolnego zespołu teatralnego przedstawili tematyczną scenkę: „ Czerwony Kapturek w Cyberświecie".

 

 "Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie"

Rekolekcje 2023r, w naszej szkole. Specjalnie na tę okoliczność przyjechali do Nas Ojcowie i klerycy z Zakonu Misjonarzy Werbistów w Chludowie. Nasze rekolekcje były przeplatane Słowem Bożym, modlitwą, ale też śpiewem i zabawami ruchowymi. 2 Dnia mogliśmy pojechać na wycieczkę autokarową do klasztoru w Chludowie i zwiedzenia muzeum Misyjnego oraz parku należącego do posiadłości Werbistów. Całe rekolekcje zakończyliśmy Mszą Świętą, którą poprowadził o. Franciszek Bąk SVD. Jesteśmy wdzięczni Zakonowi Misjonarzy Werbistów za poprowadzenie tegorocznych rekolekcji i za wspólnie spędzony czas i modlitwę.

 

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gębickiej Kornelówce.

Dziś w naszej placówce pojawili się żołnierze i biegacze. W rolę jednych i drugich wcielili się nasi uczniowie. Codzienne życie partyzantów, społeczność szkolna mogła poznać dzięki przedstawieniu przygotowanemu przez uczniów i nauczycieli. W rolę partyzantów wcielili się: Kacper Szymanowski, Cyprian Marszałek, Tomasz Biliński, Gracjan Szymczyk i Jakub Madoń. Narratorem przedstawienia była Agnieszka Budaj a nad całością czuwał pan psycholog, Jacek Mituta. Po przedstawieniu uczniowie wzięli udział w prezentacji na temat ruchu partyzanckiego w czasie i po II wojnie światowej. Uwieńczeniem całej imprezy był Bieg Tropem Wiczym na wymagającym dystansie 1963m, w który uczestniczyło 23 uczniów. Wśród chłopców zwyciężył Dawid Wleklak, drugie miejsce zajął Partyk Rok, a trzecie Kacper Boliński. Natomiast wśród dziewcząt najlepsza okazała się Karolina Graś, przed Patrycją Dembińską i Barbarą Śledź. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale. Po biegu nasi sportowcy mogli skosztować tradycyjnej grochówki wojskowej przygotowanej przez nauczycieli.

 Szkolne Walentynki

Święty Walenty żył około III wieku i był rzymskim księdzem.
W czasach Świętego Walentego wielu ludzi nawracało się na chrześcijaństwo, ale ówczesny cesarz rzymski, Klaudiusz II, był poganinem i ustanowił surowe prawa godzące chrześcijan. Uważał on też, że rzymscy żołnierze powinni całkowicie być oddani Rzymowi i nie powinni się żenić, uchwalił nawet prawo, aby temu zapobiegać. Według legendy św. Walenty odprawiał śluby dla tych żołnierzy, podczas tajnych ceremonii chrześcijańskich, dzięki czemu zyskał reputację osoby wierzącej w wagę i w znaczenie miłości.
Niestety cesarz dowiedział się o występkach Walentego i skazał go na więzienie. Legenda głosi, że kiedy Walenty był uwięziony, napisał list do córki swojego dozorcy więziennego i podpisał go „od Walentego”. Być może to stąd wywodzi się tradycja wysyłania miłosnych liścików w walentynki.
Obecnie w Walentynki honorowane są wszystkie rodzaje miłości, a nie tylko miłość romantyczna. Walentynki to na przykład okazja do okazania sobie miłości w rodzinie lub przyjaźni ze znajomymi.
Źródło https://www.twinkl.com/

Nasze szkolne świętowanie dnia przyjaźni, serdeczności, miłości: tańce, kawiarenka, zabawy, radość.

Wspólne kolędowanie 2023r. 

"Kornelówka - Kornelówce. Wspólne kolędowanie."
Dzisiaj naszą szkołę odwiedzili goście ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie. To już druga edycja naszego wspólnego kolędowania. Goście przedstawili nam wspaniały i bardzo wymowny program artystyczny... za co bardzo dziękujemy. My przygotowaliśmy dla nich Jasełka oraz konkursy i zabawy, które uatrakcyjniły wspólnie spędzony czas. Całość dopełniał radosny śpiew kolęd... A nasze podniebienia pieściły karnawałowe przysmaki z kawiarenki. Dziękujemy naszym gościom za odwiedziny i wspaniałe wspólne kolędowanie... To był bardzo miło i wartościowo spędzony dzień.

 

 

Święto patrona szkoły

Ten dzień na pewno nie należy do straconych…
Dziś po raz 15 obchodzimy święto patrona, bo właśnie w listopadzie 2007 roku nadaliśmy naszej szkole imię Kornela Makuszyńskiego.
Cztery lata później mieliśmy już swój sztandar, na którym wyszyto jedną z prawd, które wyznajemy, że dobro cenniejsze jest nawet od mądrości. Możemy być z tego dumni, bo jeżeli jakaś instytucja otrzymuje imię i sztandar, to oznacza, że dąży do powszechnie znanych i określonych celów, ale to oznacza również, że zaczyna pisać swoją własną historię.
Kornel Makuszyński sporą część swojego życia poświęcił dzieciom i młodzieży, pisząc dla nich książki. Literaturę, która, pomimo, że niedługo minie już 100 lat od jej powstania, nadal wywołuje śmiech na twarzach wszystkich czytelników.
Stając się nauczycielem tej szkoły, również sporą część swojego życia poświęcasz dzieciom i młodzieży, po to abyście, drodzy uczniowie, każdego dnia czuli się w murach tego budynku bezpieczni, zaopiekowani, abyście zdobywali niezbędną Wam w życiu wiedzę i umiejętności, ale również i po to, abyście przychodzili do nas z radością, bo jak śpiewamy w hymnie naszej szkoły: „uwierzysz, że uśmiech to cenny dar”, bo jak powiedział nasz patron: „straconym jest każdy dzień bez niego”, bo „żeby dowiedzieć się skąd śmiech się bierze, koziołek wgramoli się na wysoką wieżę i zamknie się w niej na dobre i kluczy 40, bo tylko na wieży z kości słoniowej rosną jak słonie myśli koziołkowe, myśli jak kisiel z pleśni bez treści”
…i takiego beztroskiego dnia lekcji radości życzy Wam dzisiaj nasz patron, Kornel Makuszyński.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystości oraz zdjęć z drugiej części dnia, na  szkolnym FB  https://www.facebook.com/zssgebice

 

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia, z tej okazji uczniowie klasy VII i VIII (8ż) przygotowali przedstawienie dla młodszych koleżanek i kolegów pt.: "Krótka opowieść o Misiu Rozbójnisiu".
Po zabawie w kole i kolorowaniu nie zabrakło małego co nieco, gdyż jak wszystkim wiadomo misie są łasuchami.

 

Pasowanie na Ucznia 2022

Tak, to dziś uczniowie klasy pierwszej w obecności pani dyrektor, zaproszonych rodziców i społeczności szkolnej zostali przyjęci w szeregi uczniów kornelowskiej szkoły. Pierwszaki bezbłędnie poradziły sobie z mini testem, który przygotowały klasy starsze, dowodząc tym samym, że mogą zostać Pasowani na Ucznia i Czytelnika. Pochwaliły się również zdolnościami recytatorskimi i muzycznymi, czym wzbudziły zachwyt publiczności. Wszyscy otrzymali dyplomy i upominki. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku i miłych rozmów. Wszystkim życzymy powodzenia, radości z każdej chwili i oby nauka była niekończącą się podróżą...

Narodowe Święto Niepodległości 2022 

11 listopada w naszej szkole, to dzień szczególnej pamięci i wdzięczności tym, którzy walczyli za naszą Ojczystą Ziemię. Cała szkoła przyozdobiona była biało - czerwonymi symbolami, na zajęciach: wykłady, filmy, pieśni, rysunki, kary pracy poświęcone historii naszego kraju. Społeczność szkolna właściwą postawą, strojem, biało - czerwonymi rozetkami upamiętniała odzyskanie niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. W tym roku uroczysty apel z tej okazji odbył się 10 listopada. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno - muzyczny, w trakcie którego pojawił się Marszałek Józef Piłsudski i wygłosił swoją słynną sentencję:

"Naród, który nie szanuje swej przeszłości,
Nie zasługuje na szacunek teraźniejszości
I nie ma prawa do przyszłości".


Oprawa muzyczna widowiska przeplatana pieśniami patriotycznymi oraz klasycznymi utworami polskich kompozytorów, wprawiała w zadumienie i skłaniała do refleksji nad trudem włożonym w odzyskanie niepodległości, a także wartością Tej Niepodległości, która nigdy nie jest dana na zawsze.....
Na zakończenie apelu wszyscy zostali poczęstowani rogalem świętomarcińskim...

 

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2022 

W trakcie roku szkolnego obchodzimy wiele świąt i uroczystości, ale jeden dzień jest wyjątkowy - Dzień Edukacji Narodowej. To doroczne święto wszystkich pracowników szkoły - krótko mówiąc Święto Szkoły, które w naszym ZSS w Gębicach rozpoczęło się przemówieniem pani Dyrektor Alicji Kasperczak, która zacytowała refleksyjne słowa ks. Piotra Pawlukiewicza, złożyła serdeczne podziękowania i życzenia oraz wręczyła nagrody dyrektora. W części artystycznej uczniowie przenieśli nas w świat muzyki, tańca, śpiewu i teatru. Pojawiły się dobre wróżki, które wyczarowały piękne, ciepłe słowa wdzięczności dla wszystkich pracowników szkoły, w niebanalny sposób podziękowały za codzienną pracę, wsparcie i życzliwość. Kolejne postacie ze świata bajki ruchem, gestem, światłem, cieniem opowiedziały nam o procedurach szkolnych i ich przestrzeganiu. Na koniec nasza koleżanka wystąpiła w roli Maryli Rodowicz i przy akompaniamencie naszych pań nauczycielek zabrała nas w podróż pociągiem „...ściskając kamyk zielony”.
To był bardzo ekscytujący dzień!
Zapraszamy serdecznie do obejrzenia filmu z części artystycznej na szkolnym FB https://fb.watch/gccWnvY4N_/

 

 

DZIEŃ CHŁOPAKA 2022 

Serdeczne życzenia, rozmowy, dania wytrawne, słodkie przekąski, radosne pląsy podczas dyskoteki - tak można opisać nasz szkolny

"Dzień Chłopaka" - to był bardzo udany dzień!!!