Szkoła Promująca Zdrowie

 

"Zjedz codziennie jabłuszko, a będziesz mieć zdrowe serduszko!"

W dniach od 18 do 20 kwietnia obchodziliśmy Tydzień zdrowia. Pierwszy dzień przebiegał pod hasłem: Zjedz codziennie jabłuszko, a będziesz mieć zdrowe serduszko! Rodzice zadbali o to, aby ich dzieci zjadły do śniadania jabłko, a pani Grażyna nasza pielęgniarka kontrolowała ciśnieniem tętnicze krwi uczniom zagrożonym otyłością oraz chętnym pracownikom szkoły. W drugim dniu zespół ds. Promocji zdrowia przygotował zdrowe i kolorowe dania, które zostały podane w naszej tradycyjnej Kawiarence. Po degustacji pani Monika Tomczak poprowadziła Zumbę oraz ćwiczenia rozciągające. Uczniowie poprosili jeszcze o kolejną dawkę ruchu i zorganizowali dyskotekę. Podczas trzeciego dnia pracowaliśmy w 3 oddziałach: I dietetyczny pod kierunkiem gościa specjalnego Pani Jolanty Stegman, która z pomocą najstarszych uczniów przygotowała sałatki oraz pastę jajeczną. Serdecznie dziękujemy Pani za pomoc i prezentację narzędzi ułatwiających pracę w kuchni. Wszystkim bardzo smakowało!

W drugim oddziale higienicznym pracowały maluchy pod kierunkiem pani Ani Glazer. Tutaj nie było smacznie lecz pachnąco, gdyż produkowaliśmy mydełka zapachowe.
III oddział ruchowy - dla uczniów kl. 4-8 p. Monika Tomczak przygotowała nowoczesne podchody z kodami QR
Po zakończonych podchodach na uczniów czekał kompot i zdrowa przekąska do pochrupania.

 

 

Bieg Zajączka Wielkanocnego


Dzisiaj w ramach promocji zdrowia odbył się Bieg Zajączka Wielkanocnego. Zadaniem biegaczy było pokonanie jak największej ilości pętli wokół szkoły w czasie nie dłuższym niż 30 minut. Długość jednej pętli wynosiła 200m. Po krótkiej, wspólnej rozgrzewce oraz przymocowaniu numerów startowych nastąpił start biegu. Pogoda biegaczom dopisywała, a cała społeczność szkolna głośno kibicowała. Najdłużej spośród dziewczynek zajączka goniła Patrycja Dembińska, która pokonała 15 pętli. Drugie miejsce zajęła Anna Starosta- 14 okrążeń, a trzecie: Karolina Graś, która szkołę okrążyła aż 14 razy ale w czasie ciut krótszym niż Ania. Zwycięzcą wśród chłopców został Dawid Wleklak, który przebiegł 17 pętli, tuż za nim uplasował się Kacper Boliński- 16 pętli, a trzecie miejsce wybiegał pokonawszy 15 pętli -Piotr Nowak. Na mecie na wszystkich uczestników czekała pyszna herbatka oraz słodki poczęstunek. Natomiast zwycięzcy zostali uhonorowani medalami, dyplomami i skromnymi niespodziankami. Wszystkim biegaczom serdecznie gratulujemy !

 

 Światowy Dzień Wody

PUNKT CZERPANIA WODY ‐ w naszej kornelówce zorganizował zespół ds. Promocji Zdrowia, aby zachęcić całą społeczność szkolną do picia wody. Mieliśmy do wyboru wodę arbuzową, cytrusową i ogórkowo - pietruszkową oczywiście bez grama cukru. Wśród uczniów największym powodzeniem cieszyła się woda arbuzowa.
A w świetlicy szkolnej uczniowie dowiedzieli się jakie znaczenie ma woda dla organizmu człowieka i przyrody.

Jak być zdrowym ?

Prosta sprawa:ruch to zdrowia, ruch to podstawa. 

Więc od dzisiaj przyjaciele!
"Zdrowy duch w zdrowym ciele." (Fragment wiersza "Ruch to zdrowie")

 

 

 Piramida Żywienia

W ramach programu Szkoły Promującej Zdrowie w tym tygodniu uczniowie dowiedzieli się co to jest Piramida Żywienia, poznali zasady zdrowego żywienia i potrzeby aktywności fizycznej.
W czasie zajęć świetlicowych wspólnie wykonali gazetkę przedstawiająca Piramidę Żywności a klasa 2ż wykonała plakat: Zdrowe jedzenie.
My wiemy co jemy !

 

 

Światowy Dzień Owoców i Warzyw 

 

 

 

 Spotkanie z ratownikiem medycznym

13 maja2022r odbyło się w naszej szkole, spotkanie z ratownikiem medycznym panem Stanisławem, który gościł u nas kolejny już raz. Uczniowie dokładnie poznali rodzaj i zastosowanie sprzętu medycznego używanego na co dzień do ratowania życia podczas akcji udzielania I pomocy. Dowiedzieli się jak sprawdzać parametry życiowe, oraz wykonać pierwsze badanie oceniające stan poszkodowanego. Szczególnie cenna było możliwość samodzielnego przećwiczenia udzielnie I pomocy od okiem doskonałego fachowca z bardzo dokładnym instruktażem. Uczniowie przypomnieli sobie również numery alarmowe oraz instytucje zajmujące się ratownictwem. A także konsekwencje i odpowiedzialność karną za nie uzasadnione wezwanie służb ratunkowych. Spotkanie to nie tylko pogłębiło ale też zaktualizowało naszą wiedzę w zakresie udzielania I pomocy przedmedycznej.

  


Światowy Dzień Zdrowia


7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji w naszej szkole odbyło się szereg działań przypominających jak ważną wartością w życiu każdego człowieka jest zdrowie.
Najważniejszym punktem imprezy był przyjazd przedstawicieli Powiatowej Straży Pożarnej w Czarnkowie. Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły, ćwiczyli wykonanie prawidłowej resuscytacji krążeniowo- oddechowej na fantomach osoby dorosłej i dziecka. Odbył się także pokaz wyposażenia wozu strażackiego i jego możliwości w różnych akcjach ratunkowych. Następnie wybrani uczniowie uczyli się opatrywania skaleczeń i tamowania krwotoków z wykorzystaniem profesjonalnego zestawu medycznego do imitacji ran. Poznawali etapy powstawania i rozpoznawania raka skóry.
W drugiej części, zaproszony gość promujący zdrowy styl życia, opowiedziała jak powinna wyglądać prawidłowa dieta oraz jak ważne jest nawodnienie organizmu. Nie małe znaczenie ma także właściwy relaks i ruch. Na zakończenie tej części wszyscy zostali poczęstowani zdrowym i rumianym jabłkiem jako dodatek do II śniadania. Imprezę zakończył wspólny taniec zumby.


Szkolny konkurs na najczystsza klasę


W dniach od 28.03 – 08.04. 2022r w ramach zaplanowanych działań Szkoły Promującej Zdrowie, odbył się szkolny konkurs na najczystszą klasę w szkole. Komisja konkursowa w różnych porach dnia, oceniała salę lekcyjną pod względem czystości i estetyki. Na specjalnej tablicy były wpisywane punkty od 0 – 5, otrzymane za czystość klasy. Uczniowie nie tylko z zapałem przeprowadzili w klasach gruntowne, wiosenne porządki, ale starali się na każdym kroku utrzymywać nienaganny porządek w swojej sali lekcyjnej. Duch rywalizacji i mobilizacji do działania był ogromny. Ogłoszenie wyników odbyło się na apelu z okazji Dnia Ziemi. Zwycięzcy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.

 

 

Wiosenne ogródki na parapetach 

Marzec to czas siewu nasion i pierwszych nasadzeń  młodych roślin. Aby wykorzystać je potem  jako bogate źródło witamin  i dodatek do potraw czy kanapek. To właśnie wiele niepozornych roślin  nadaje prawdziwy  smak potrawie. Uczniowie w klasach, przystąpili do siewu  rzeżuchy, koperku, sadzenia cebulek na szczypior . Obserwują ich wzrost, sprawdzają wilgotność, podlewają a dane zapisują w kartach obserwacji roślin. Rozpoznają siewki i odczytują nazwy gatunków z etykiet. Z wielką  ciekawością i radością  zaglądają codziennie do  swoich doniczek  i cieszą się wrastającymi nowalijkami. 

 

 

Konkurs wiedzy o zdrowiu

„ Racjonalnie się odżywiasz zdrowie wygrywasz”


22 marca odbył się szkolny konkurs wiedzy o zdrowiu pt.” Racjonalnie się odżywiasz zdrowie wygrywasz”. Uczestniczyli w nim uczniowie kl. VII- VIII S oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Test składał się z 22 pytań. Zawierał zadania jednokrotnego wyboru a także pytania otwarte. Uczniowie musieli wiedzieć między innymi, co to są konserwanty żywności, jaka jest dopuszczalna ilość dziennego spożycia soli czy co to są probiotyki oraz wiele innych informacji na temat zdrowego odżywiania. I miejsce zajął Sebastian Piotrowski z kl. II SP , II miejsce Jakub Tetzlaff z kl. VIII S, a III miejsce przypadło Barbarze Śledź z klasy VII S. Laureatom serdecznie gratulujemy!!!

  

 

Wiosenna kolorowa kanapka

Wiosna to trudny czas dla organizmu .Wraz z upływem zimy zmniejsza się ilość zapasów witamin i minerałów w organizmie a ich niedobór niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie oraz wygląd . Aby temu zapobiec warto uzupełniać dietę w witaminy: A, C, D, E , cynk, kwas foliowy. W sklepach pojawiają się pierwsze, młode warzywa tzw. nowalijki : sałata, rzodkiewka, szczypior , rzeżucha, ogórki. Powinniśmy często po nie sięgać i wprowadzać je do odświeżonego wiosennego menu. W wielu klasach uczniowie, własnoręcznie wykonywali kolorowe wiosenne kanapki, które przybierały postać kwiatków, motyli, kotków a ich przygotowanie sprawiało wszystkim wielką frajdę. Każdy chciał zaprezentować kanapkę własnego pomysłu.

 

 

Dbajmy o serce

 serce jpg

W lutym w ramach działań promujących zdrowie, uczniowie klas VI – VIII s na lekcjach biologii, pracowali nad projektem edukacyjnym pt. „ Serce w liczbach”. Pogłębiali wiedzę o sercu, chorobach oraz profilaktyce. Efektem końcowym był wspólny plakat zbierający wiadomości, które uczniowie samodzielnie pozyskiwali z różnych źródeł.
Pozostałe klasy wykonały kartę pracy „Pokochaj swoje serce”. Zapoznały się zasadami dbania ten ważny w naszym organizmie narząd i ozdobiły ją wg własnego pomysłu oraz zaprezentowały wykonanie zadanie w widocznym miejscu.
W zakresie tego zadania, odbyła się również szkolna akcja mierzenia ciśnienia tętniczego u uczniów naszej szkoły, którą przeprowadziła pani higienistka. W przypadku wykrycia nieprawidłowych wyników, została wystosowana informacja do rodziców.

 

 

Bezpieczne, radosne ferie 

Przed feriami zimowymi uczniowie poszczególnych klas przypominali sobie zasady bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie. Wykonali plakaty wiedząc, jakie znaczenie ma aktywny wypoczynek i ruch na świeżym powietrzu dla naszego zdrowia. Obejrzeliśmy również prezentację multimedialną pt. ” Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych." Omówiliśmy zasady obowiązujące podczas jazdy na lodowisku czy stoku narciarskim oraz to kiedy i w jakich warunkach można organizować kulig.
Na lekcjach biologii w ramach pogadanki o bezpieczeństwie, klasy VI – VIII s , obejrzały film instruktażowy pt.” Pierwsza pomoc”. Omówiliśmy zasady udzielania pomocy podczas nagłych zdarzeń i wypadków.

kodeks


Rozmawialiśmy z panią pielęgniarką o dbaniu o zdrowie fizyczne i psychiczne także podczas ferii aby nasz hart ducha i ciała był cały czas silny. Jest, to obecnie ważne ponieważ epidemia wirusa Covid – 19 nadal trwa i jest groźna. Zapoznaliśmy się z prezentacjami multimedialnymi, prowadziliśmy pogadanki oraz rozwiązywaliśmy quizy interaktywne. Poruszyliśmy takie zagadnienia jak:
1. Propozycje spędzania wolnego czasu, gdy nie ma śniegu i lodu.
2. Bezpieczni na ulicy podczas samodzielnych wypraw.
3. „Używki – podaj korzyści bez strat !!!!”
4. „Przyjaźnie z podwórka – kontra przyjaźnie online?”
5. Bezpieczni w cyberświecie.


Wszystkim życzymy radosnego wypoczynku oraz śniegu i lodu