Szkoła Promująca Zdrowie

                                 2024 rok                      

Dzień Zdrowia

16 kwietnia obchodziliśmy Dzień Zdrowia na Wesoło i Sportowo. Ponieważ śmiech, to zdrowie, aw zdrowym ciele, zdrowy duch. Zespół ds. Promocji Zdrowia na początek dnia wprowadzonego w humorystycznym przedstawieniu o Królewnie Śnieżce, która krasnoludków nie słucha. Mogą wystąpić na festiwalu talentów naszych dzieci, którzy w formie stworzonej opowiadali o zdrowiu. Były wiersze, piosenki i skecze oraz aktorzy z popularnych seriali: „Na dobre i na złe”. W drugiej części s. Anna i p. Monika zasady początkowego rozruchu. Maluchy wykonywały ćwiczenia, a starsi uczniowie ćwiczyli na stepach. Podsumowaniem dnia był Teleturniej " 5 sekund", przygotowany przez p. Monikę i Violet podczas, których uczniowie sprawdzili swoje szczegółowe informacje na temat odżywiania. Mamy nadzieję, że duża opłata za korzystanie z niej zostanie rozpoczęta w ramach dobrostanu całej naszej szkolnej społeczności.

Żywa woda zdrowia doda !

22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji w świetlicy szkolnej pani Ania prowadzia lekcję tematyczną, a na holu szkoły każdy może skosztować wody smakowej przygotowanej przez zespół ds. promocja zdrowia

II Bieg Zajączka Wielkanocnego

Zadaniem biegaczy było pokonanie jak ilość przekraczająca wszystkie szkoły w czasie nie przekraczającym 20 minut. Po krótkim, wspólnym rozgrzewce oraz podłączonym numerów startowych, który może uruchomić bieg. Wiosenna pogoda wszystkim dodawała skrzydło, a cała społeczność szkolna głośno kibicowała biegaczom. Najdłużej należące do dziewczynek zajączka goniła Patrycja, która była 8 główna. Drugie miejsce Julia - 7 okrążeń, a trzecia Marysia, która jest okrążyła także 7 razy, ale w czasie ciut wysyłam niż Julka. Zwycięzcą wśród członków został Patryk, zaraz za nim uplasował się Igor, a trzecie miejsce wybiegał Waldek. Wszyscy panowie pokonali 9 stopni, miejce na podium uplasowała przejście wbiegnięcia na metę. Po biegu na wszystkich uczestników, pyszna herbata oraz poczęstunek. Zwycięzcy otrzymali uhonorowani medalami, dyplomami i prostymi niespodziankami. uruchamiamy serdecznie gratulujemy!!!

            2023 rok          

Europejski Dzień Zdrowego Gotowania i Odżywiania

To był smakowity dzień, podczas którego obchodziliśmy Europejski Dzień Zdrowego Gotowania i Odżywiania. Warsztaty kulinarne kuchni pasjonatka gotowania Pani Sylwia Humeniuk . W naszej szkolnej kuchni "Na Pięterku" wraz z uczniami wykonanya pizzerinki, sos bolognese z makaronem i charakterystycznym deser tiramisu. Do śniadania uczniowie mogli skosztować owocowy sok. Inaczej na holu w naszej szkolej kawiarence zespół ds. Promocja Zdrowia przygotowała różne dania dla całej społeczności szkolnej.

„Zjedz codziennie jabłko, a będziesz miał zdrowe serduszko!”

W dniach od 18 do 20 dnia obchodziliśmy Tydzień zdrowia. Pierwszy dzień roboczy pod hasłem: Zjedz normalnie, a będziesz mieć zdrowe serduszko! Rodzice zadbali o to, aby ich dzieci zjadły śniadanie jabłko, a pani Grażyna nasza pielęgniarka kontrolowana przez zewnętrzne krwi, które powodują uszkodzenie oraz wystąpieniem choroby w szkole. W drugim dniu zespołu ds. Promowanie zdrowia przygotowane zdrowe i kolorowe dania, które zostały podane w naszej kawiarence. Po degustacji pani Monika Tomczak poprowadziła Zumbę oraz ćwiczenia. System poprosili jeszcze o zastosowanie ruchu zorganizowanego dyskotekę. Podczas jednego dnia pracowaliśmy w 3 oddziałach: I dietetyczny pod kierunkiem gościa specjalnego Pani Jolanty Stegman, który z ręcznie przygotowanym zestawem sałatki oraz pastą jajeczną. Dziękuję Pani za pomoc i prezentację narzędzia ułatwiającego pracę w kuchni. bardzo smakowało!

W drugim oddziale higienicznym pracowały maluchy pod kierunkiem pani Ani Glazer. Tutaj nie było smacznie lecz pachnąco, gdyż produkowaliśmy mydełka zapachowe.
III oddział ruchowy - dla uczniów kl. 4-8 p. Monika Tomczak przygotowała nowoczesne podchody z kodami QR
Po zakończonych podchodach na uczniów czekał kompot i zdrowa przekąska do pochrupania.

 

 

Bieg Zajączka Wielkanocnego


Dzisiaj w ramach promocji zdrowia odbył się Bieg Zajączka Wielkanocnego. Zadaniem biegaczy było pokonanie jak największej ilości pętli wokół szkoły w czasie nie dłuższym niż 30 minut. Długość jednej pętli wynosiła 200m. Po krótkiej, wspólnej rozgrzewce oraz przymocowaniu numerów startowych nastąpił start biegu. Pogoda biegaczom dopisywała, a cała społeczność szkolna głośno kibicowała. Najdłużej spośród dziewczynek zajączka goniła Patrycja Dembińska, która pokonała 15 pętli. Drugie miejsce zajęła Anna Starosta- 14 okrążeń, a trzecie: Karolina Graś, która szkołę okrążyła aż 14 razy ale w czasie ciut krótszym niż Ania. Zwycięzcą wśród chłopców został Dawid Wleklak, który przebiegł 17 pętli, tuż za nim uplasował się Kacper Boliński- 16 pętli, a trzecie miejsce wybiegał pokonawszy 15 pętli -Piotr Nowak. Na mecie na wszystkich uczestników czekała pyszna herbatka oraz słodki poczęstunek. Natomiast zwycięzcy zostali uhonorowani medalami, dyplomami i skromnymi niespodziankami. Wszystkim biegaczom serdecznie gratulujemy !

 

 Światowy Dzień Wody

PUNKT CZERPANIA WODY ‐ w naszej kornelówce zorganizował zespół ds. Promocji Zdrowia, aby zachęcić całą społeczność szkolną do picia wody. Mieliśmy do wyboru wodę arbuzową, cytrusową i ogórkowo - pietruszkową oczywiście bez grama cukru. Wśród uczniów największym powodzeniem cieszyła się woda arbuzowa.
A w świetlicy szkolnej uczniowie dowiedzieli się jakie znaczenie ma woda dla organizmu człowieka i przyrody.

Jak być zdrowym ?

Prosta sprawa:ruch to zdrowia, ruch to podstawa. 

Więc od dzisiaj przyjaciele!
"Zdrowy duch w zdrowym ciele." (Fragment wiersza "Ruch to zdrowie")

 

 

 Piramida Żywienia

W ramach programu Szkoły Promującej Zdrowie w tym tygodniu uczniowie dowiedzieli się co to jest Piramida Żywienia, poznali zasady zdrowego żywienia i potrzeby aktywności fizycznej.
W czasie zajęć świetlicowych wspólnie wykonali gazetkę przedstawiająca Piramidę Żywności a klasa 2ż wykonała plakat: Zdrowe jedzenie.
My wiemy co jemy !

 

 

Światowy Dzień Owoców i Warzyw 

 

 

 

 Spotkanie z ratownikiem medycznym

13 maja2022r odbyło się w naszej szkole, spotkanie z ratownikiem medycznym panem Stanisławem, który gościł u nas kolejny już raz. Uczniowie dokładnie poznali rodzaj i zastosowanie sprzętu medycznego używanego na co dzień do ratowania życia podczas akcji udzielania I pomocy. Dowiedzieli się jak sprawdzać parametry życiowe, oraz wykonać pierwsze badanie oceniające stan poszkodowanego. Szczególnie cenna było możliwość samodzielnego przećwiczenia udzielnie I pomocy od okiem doskonałego fachowca z bardzo dokładnym instruktażem. Uczniowie przypomnieli sobie również numery alarmowe oraz instytucje zajmujące się ratownictwem. A także konsekwencje i odpowiedzialność karną za nie uzasadnione wezwanie służb ratunkowych. Spotkanie to nie tylko pogłębiło ale też zaktualizowało naszą wiedzę w zakresie udzielania I pomocy przedmedycznej.

  


Światowy Dzień Zdrowia


7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji w naszej szkole odbyło się szereg działań przypominających jak ważną wartością w życiu każdego człowieka jest zdrowie.
Najważniejszym punktem imprezy był przyjazd przedstawicieli Powiatowej Straży Pożarnej w Czarnkowie. Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły, ćwiczyli wykonanie prawidłowej resuscytacji krążeniowo- oddechowej na fantomach osoby dorosłej i dziecka. Odbył się także pokaz wyposażenia wozu strażackiego i jego możliwości w różnych akcjach ratunkowych. Następnie wybrani uczniowie uczyli się opatrywania skaleczeń i tamowania krwotoków z wykorzystaniem profesjonalnego zestawu medycznego do imitacji ran. Poznawali etapy powstawania i rozpoznawania raka skóry.
W drugiej części, zaproszony gość promujący zdrowy styl życia, opowiedziała jak powinna wyglądać prawidłowa dieta oraz jak ważne jest nawodnienie organizmu. Nie małe znaczenie ma także właściwy relaks i ruch. Na zakończenie tej części wszyscy zostali poczęstowani zdrowym i rumianym jabłkiem jako dodatek do II śniadania. Imprezę zakończył wspólny taniec zumby.


Szkolny konkurs na najczystsza klasę


W dniach od 28.03 – 08.04. 2022r w ramach zaplanowanych działań Szkoły Promującej Zdrowie, odbył się szkolny konkurs na najczystszą klasę w szkole. Komisja konkursowa w różnych porach dnia, oceniała salę lekcyjną pod względem czystości i estetyki. Na specjalnej tablicy były wpisywane punkty od 0 – 5, otrzymane za czystość klasy. Uczniowie nie tylko z zapałem przeprowadzili w klasach gruntowne, wiosenne porządki, ale starali się na każdym kroku utrzymywać nienaganny porządek w swojej sali lekcyjnej. Duch rywalizacji i mobilizacji do działania był ogromny. Ogłoszenie wyników odbyło się na apelu z okazji Dnia Ziemi. Zwycięzcy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.

 

 

Wiosenne ogródki na parapetach 

Marzec to czas siewu nasion i pierwszych nasadzeń  młodych roślin. Aby wykorzystać je potem  jako bogate źródło witamin  i dodatek do potraw czy kanapek. To właśnie wiele niepozornych roślin  nadaje prawdziwy  smak potrawie. Uczniowie w klasach, przystąpili do siewu  rzeżuchy, koperku, sadzenia cebulek na szczypior . Obserwują ich wzrost, sprawdzają wilgotność, podlewają a dane zapisują w kartach obserwacji roślin. Rozpoznają siewki i odczytują nazwy gatunków z etykiet. Z wielką  ciekawością i radością  zaglądają codziennie do  swoich doniczek  i cieszą się wrastającymi nowalijkami. 

 

 

Konkurs wiedzy o zdrowiu

„ Racjonalnie się odżywiasz zdrowie wygrywasz”


22 marca odbył się szkolny konkurs wiedzy o zdrowiu pt.” Racjonalnie się odżywiasz zdrowie wygrywasz”. Uczestniczyli w nim uczniowie kl. VII- VIII S oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Test składał się z 22 pytań. Zawierał zadania jednokrotnego wyboru a także pytania otwarte. Uczniowie musieli wiedzieć między innymi, co to są konserwanty żywności, jaka jest dopuszczalna ilość dziennego spożycia soli czy co to są probiotyki oraz wiele innych informacji na temat zdrowego odżywiania. I miejsce zajął Sebastian Piotrowski z kl. II SP , II miejsce Jakub Tetzlaff z kl. VIII S, a III miejsce przypadło Barbarze Śledź z klasy VII S. Laureatom serdecznie gratulujemy!!!

  

 

Wiosenna kolorowa kanapka

Wiosna to trudny czas dla organizmu .Wraz z upływem zimy zmniejsza się ilość zapasów witamin i minerałów w organizmie a ich niedobór niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie oraz wygląd . Aby temu zapobiec warto uzupełniać dietę w witaminy: A, C, D, E , cynk, kwas foliowy. W sklepach pojawiają się pierwsze, młode warzywa tzw. nowalijki : sałata, rzodkiewka, szczypior , rzeżucha, ogórki. Powinniśmy często po nie sięgać i wprowadzać je do odświeżonego wiosennego menu. W wielu klasach uczniowie, własnoręcznie wykonywali kolorowe wiosenne kanapki, które przybierały postać kwiatków, motyli, kotków a ich przygotowanie sprawiało wszystkim wielką frajdę. Każdy chciał zaprezentować kanapkę własnego pomysłu.

 

 

Dbajmy o serce

 serce jpg

W ramach działań promujących zdrowie, uczniowie klas VI – VIII s na lekcjach biologicznych, pracowali nad projektem edukacyjnym pt. „Serce w liczbach”. Pogłębiali wiedzę o sercu, chorobach oraz profilaktyce. Efektem końcowym był wspólny odbiornik zbierający wiadomości, które uczniowie samodzielnie pozyskiwali z różnych źródeł.
Pozostałe klasy posiadające kartę pracy „Pokochaj swoje serce”. Zapoznały się, że służą one do tego, że jesteśmy na miejscu i są one oznaczone przez własne dane oraz wykonanie zadania w widocznym miejscu.
W zakresie tego zadania, należy się również szkolna akcja miernika ciśnienia tętniczego u uczniów naszych szkół, która obejmuje pani higienistkę. W przypadku wykrycia wyników, dokonano wystosowania informacji do rodziców.

 

 

Bezpieczne, radosne ferie 

Przed feriami zimowymi uczniami Poszczególne klasy przypominają sobie zasady bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie. Szczegółowe informacje dotyczące wpływu, które mają znaczenie dla aktywnego wypoczynku i ruchu na świeżym powietrzu dla naszego zdrowia. Obejrzeliśmy także prezentację multimedialną pt. ” Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych.” Omówiono zasady dotyczące jazdy na lodowiskach czy stoku narciarskim oraz kiedy iw jakich warunkach można organizować kulig.
Na lekcjach biologicznych w ramach pogadanki o ryzyku, klasy VI – VIII s, uruchamiając film instruktażowy pt.” Pierwsza pomoc”. O zasadach stosowania pomocy w przypadku wystąpienia zdarzenia.

kodeks


przestrzegaliśmy z panią pielęgniarką o dbaniu o zdrowie fizyczne i psychiczne, a także podczas ferii, aby nasz hart ducha i ciało było przez cały czas silny. Jest to obecnie ważne, ponieważ epidemia wirusa Covid – 19 nadal trwa i jest groźna. Zapoznaliśmy się z prezentacjami informacyjnymi, prowadziliśmy pogadanki oraz rozwiązywaliśmy quizy internetowe. Poruszyliśmy takie zagadnienia jak:
1. Propozycje spędzania wolnego czasu, gdy nie ma śniegu i lodu.
2. Bezpieczni na ulicy podczas samodzielnych wypraw.
3. „Używki – podaj korzyści bez strat !!!!!”
4. „Przyjaźnie z podwórka – kontra przyjaźń online?”
5. Bezpieczni w cyberświecie.


wystąpimy radosnego wypoczynku oraz śniegu i lodu