Nasza OLKa Mistrzyni

 

W dniach 6-7 listopada br. w Szamotułach, odbyły się niezwykłe zawody: I Makroregionalny Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych, w którym wzięły udział 4 województwa.
Młodzież niepełnosprawna z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, śląskiego i wielkopolskiego rywalizowała w wielu kategoriach pływackich zarówno indywidualnych jak i drużynowych. 6-go listopada, coroczna edycja regionalnych zawodów pływackich przerodziła się w Mityng Makroregionu, w którym wzięło udział prawie 150 zawodników. Ta wielka dwudniowa impreza Olimpiad Specjalnych zgromadziła ogromną rzeszę fanów pływania, którzy mogli dopingować i podziwiać zawodników startujących najpierw w preeliminacjach, półfinałach, a na końcu w startach finałowych. Jak zwykle naszą szkołę reprezentowała uczennica Aleksandra Kasperek - nasza niezawodna mistrzyni. Po dotarciu na krytą pływalnię w Szamotułach i zameldowaniu się w Hotelu Maraton, rozpoczęły się preeliminacje. Po nich, nastąpiło uroczyste otwarcie Mityngu i wciągnięcie na maszt flagi Olimpiad Specjalnych Polska przy akompaniamencie hymnu. W części oficjalnej mogliśmy posłuchać przemówień zaproszonych gości, włodarzy miasta Szamotuły, sponsorów, sędziów, a także obejrzeć ciekawy program artystyczny przygotowany przez regionalny zespół Pieśni i Tańca Szamotuły. Po smacznej obiadokolacji, wszyscy zawodnicy, opiekunowie i trenerzy mogli zabawić się na specjalnie na tę okazję przygotowanej dyskotece. Dwie godziny tańca przy muzyce DiDżeja zrelaksowały wszystkich i pozytywnie nastroiły do walki o medale dnia następnego. W czwartek, 7-go listopada do południa, nasza zawodniczka wystartowała najpierw na dystansie 25 m. stylem dowolnym (były to kraul na piersiach), osiągając czwarty czas swojego biegu, dzięki czemu otarła się o podium. Po półtoragodzinnej przerwie odbył się drugi start Oli, tym razem na dystansie 50 m. kraulem. Zdenerwowany opiekun - Piotr Mielcarek, ściskając za Aleksandrę kciuki i krzycząc głośno dopingował co sił pływaczkę. Reprezentantka gębickiej "Kornelówki" płynęła najpierw spokojnie - mądrze rozkładając siły, by w rezultacie wywalczyć brązowy medal. Zadyszana, lecz szczęśliwa, po raz pierwszy tego dnia stanęła na podium. W finale, wystartowała jako jedna z zawodniczek sztafety dziewcząt na dystansie 4x25 m. stylem dowolnym, wspomagając drużynę z wielkopolski. Ku radości wszystkich Wielkopolan, dziewczyny ze sztafety spisały się na medal... i to złoty, pokonując zawodniczki z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i śląskiego. Nasza pływająca mistrzyni, mogła wraz z koleżankami odebrać z rąk starosty szamotulskiej, pani Beaty Hanyżak, złote krążki i nacieszyć się tą rzadką chwilą tryumfu z sukcesu sportowego odniesionego nad innymi rywalkami. Po zakończonych zawodach, młodzież i opiekunowie oraz trenerzy, wykwaterowali się ze swoich pokoi, by na koniec zjeść smaczny i pożywny posiłek przygotowany przez trzygwiazdkowy Hotel Maraton.
Wspominając ten wyjątkowy czas, pragniemy serdecznie podziękować Gminie Czarnków, która niezawodnie od wielu już lat, wspomaga finansowo ten szczytny projekt, jakim jest możliwość uczestnictwa w zawodach i mityngach Olimpiad Specjalnych Polska uczniów-zawodników z Zespołu Szkół Specjalnych w Gębicach. Dziękujemy!

Piotr Mielcarek